Zambak Çiçeği Özellikleri, Çeşitleri, Renkleri ve Anlamları

20.03.2022
Zambak Çiçeği Özellikleri, Çeşitleri, Renkleri ve Anlamları

Zambak Nedir?

Zambak, zambakgiller (Liliaceae) familyasının çiçek soğanıyla yetişen, hepsi büyük belirgin çiçekli, otsu çiçekli bitkilerin bir cinsidir. Zambakgiller familyasında bu cinsin 110 civarı bitki türü vardır.

Zambak Çiçekleri, muhteşem renk cümbüşü ve eşsiz yapıları ile dünya çapında anlam ve sembolizm açısından zengindir. Bu çiçekler, yıl boyunca birçok durum için uygun mükemmel hediyelerdir. Burada, zambak çiçeklerinin tarihi ve kökenleri, anlamları ve sembolizmleri, kullanımları ve faydaları ve günümüzde yetiştirilen ve hediye edilen en popüler türler hakkında bilmeniz gereken her şeyi size anlatacağız.

Zambak Özellikleri

 • Çok yıllık bir bitkidir.
 • Zambak bir saksı bitkisi değil bahçe bitkisidir.
 • Oldukça dayanıklı ve sağlam bir yapı barındırmaktadır.
 • İhtiyaç duyduğu şekilde bir bakım yapılması uzun yıllar varlıklarını sürdürebilir.
 • Kökü yatay olarak gelişmekte olup kök içi mor veya kırmızı renktedir.
 • Etli bir bitkidir.
 • Son derece uzun bir gövdeye sahiptir.
 • Yaprakları kısa ve küt yapıya sahip olan çiçeğim alt yaprakları daha büyük ve geniştir.
 • Çiçek dönem 4 ila 8 adet çiçeğin tek dal üzerinde bulunur.
 • 3 gözlü meyvesi olan zambak bitkisinin, onlarca türü bulunur.
 • Genellikle beyaz, mor ve sarı renkte olan çiçekleri birbirinden farklı tonlara da sahip olabilmektedir.
 • Zambak çiçeğinin içeriğinde sarı renkli olan boyayıcı madde, %50 düzeyinde nişasta, %9 düzeyinde saf yağ ve çeşitli asitler bulunur.
Zambak Özellikleri

Kısaca Zambak Çiçeği Bakımı Nasıldır?

Kısaca zambak soğanın toprağa dikiminden 3 hafta önce gübreleme yapılması gerekmekte olup toprakla beraber 30 cm derinlikte karıştırılmaya özen gösterilmelidir. Temel gübreleme yapıldığı takdirde soğanlar hızlı bir şekilde sap çıkarmaya başlar. Sonrasında ise ayda 1 defa sıvı gübreleme yapılması tavsiye edilmektedir. Çiçekler açtıktan sonra ise temel gübrelemeye geri dönülmesi gerekmektedir.

Bitki kış ve sonbahar dönemlerinde sulamaya ihtiyaç duymaz ancak sıcak yaz aylarında düzenli sulama yapılmasına dikkat edilmelidir.

zambak bakimi

Zambak Anlamı

Çiçeklerin dilinde, Zambak uzun zamandır bereket, saflık ve hatırlamanın sembolik anlamını taşıyor. Zambak çiçekleri, anma düzenlemelerine uzun zamandır saygı duyulan bir katılımdır ve yaşam döngüsünün ruhsal olarak sembolik olarak kabul edilir. Tek tek zambak çiçeği türleri ve yapraklarının ilgili renkleri ek anlamlar içerebilir.

zambak anlamı

Zambak Renkleri, Çeşitleri ve İsimleri

Zambak çeşitleri ve isimleri

Ak Zambak

Ak zambak (Lilium candidum), zambakgiller (Liliaceae) familyasından soğanlı çok yıllık uzun boylu ve gösterişli bir otsu bitki türü. Boyu yaklaşık 1 m olan bitkinin çiçek açma dönemi Mayıs-Haziran aylarıdır. Yaşam alanı çalılıklar, taşlık ve kurak alanlar olan ak zambağın çiçekleri 8–12 cm büyüklükte; beyaz ya da krem renktedir. 3-6 çiçek salkım şeklinde bir aradadır, hoş kokuludur.

Ak zambak

Kaplan Zambağı

Kaplan Zambakları, Çin, Japonya ve Kore’ye özgü uzun ömürlü bir zambak türüdür. Turuncu çiçekler ve siyah çiller, bu türe çok benzersiz bir görünüm kazandırır.

Kaplan zambağı

Türk Zambağı

Bu zambaklar, yaz başında çiçek açan olma eğilimindedir ve onları çok yıllık bahçeleri vurgulamak için mükemmel kılar. Güzel renkler ve dikkat çekici kokular yayan zambak ailesinin en egzotik çiçeklerinden biri.

Türk Zambağı

Kraliyet Zambağı

Regale Zambakları genellikle yaz ortasından sonlarına kadar çiçek açar. Bunlar, bahçenizin veya evinizin cennetten bir parça gibi kokmasını sağlayacak son derece parfümlü çiçekler.

Kıraliyet zambağı

Oryantal zambak

Oriental Lily, zambak ailesinin en güvenilir kesme çiçeklerinden biri olarak bilinir. Daha soğuk koşullarda bile performansı bozulmaz ve birçok bölgede yaygın olarak yetiştirilir.

oryantal zambak

Asya Zambağı

Bu zambak, göründüğü kadar tatlı görünen renkli çiçeklere sahiptir. Asya Zambağı, yukarı bakan büyük çiçekleri olan bir yaz başında çiçek açar.

Asya zambağı

Paskalya zambağı

Paskalya zambağı, trompet şeklindeki çiçekleri baharı simgeler ve en çok geleneksel Paskalya dekorasyonu olarak bilinir. Bu çok yıllık çiçek, harika bir kokuya sahip büyük beyaz veya pembe çiçekler taşır. Bitkinin kalın, sert gövdesi dik büyür ve uzun, ince, koyu yeşil yapraklarla kaplıdır. Göz kamaştırıcı çiçeklerle eşleştirilmiş bol yeşillik, bu bitkiyi herhangi bir bahçeye çarpıcı bir renk katar.

Paskalya zambagi

Afrika Zambağı

Afrika Zambağı, Güney Afrika’ya özgü, ödüllü Agapanthus africanus, kokulu, mavi, huni şeklindeki çiçekleri olan gösterişli yuvarlak kümelere sahip hoş bir Afrika Zambağıdır.

Afrika zambaği

Arpa Zambağı

Zarif görüntüsü ve hoş kokusuyla bulunduğu ortama sıcaklık katar Arpa zambağı bir diğer adıyla frezya olarak biliniyor.

Arpa zambağı

Zambak Çiçeğinin Tarihi ve Önemi

Zambak çiçeğinin tarihi MÖ 1580’den geliyor. Burada Yunan mitolojisinde zambakın Olimpos Dağı’ndaki tanrıların kralı Zeus’un karısı Hera’nın anne sütünden yaratıldığına inanılır . Hem saflığı hem de muazzam güzelliği simgeliyordu.

Zambaklar, Yunan kültüründe hala büyük bir değere sahiptir. Bu güne kadar gelinler, güzellikleri ve sembolizmleri için zambaklardan yapılmış taçlar giyerler. Hem Eski hem de Yeni Ahit’te zambak çiçeğine atıfta bulunulduğundan, zambakların önemi yalnızca Yunanistan ile sınırlı değildi.

Zambak Çiçeği Sembolizmi

Çoğu kültür zambakı saflığın sembolü olarak görürken, zambakı ölüm ve yas sembolü olarak kabul eden başka kültürler de vardı. Bu kültürlerde, azizlerin, şehitlerin ve masum çocukların mezarlarına nilüferler konulurdu.

Başka bir açıdan bakıldığında, zambak çiçeği bu tür kültürler için farklı bir saflık biçimini temsil ediyor.

Zambak çiçeğinin güzelliği o kadar büyüleyici ki, Viktorya döneminden kayda değer bir kaşif olan Augustine Henry, keşiflerini zambak çiçeğini ve tüm türlerini bulmaya adamak için tıbbi bitki arayışını durdurdu. Görevini onurlandırmanın bir yolu olarak, Henry’nin zambağı olarak da bilinen Orange Lilium henryi , onun adını aldı.

Zambak çiçeğinin güzelliğinden etkilenen tek kişi Augustine Henry değildi. Ünlü İngiliz kaşif ve bitki koleksiyoncusu Ernest Henry Wilson, zambak aramak için Çin’de her yeri aradı. EH Wilson’ın arayışı , sizin Regal Lily olarak bilebileceğiniz White Lilium regale’yi bulmasıyla sonuçlandı.

Zambak Çiçeği Renkleri ve Anlamları

Farklı renkteki zambakların sembolizmiyle birlikte her birinin farklı bir anlamı vardır.

Beyaz Zambaklar

Çiçeğin tarihi ile uyumlu beyaz zambak, saflığı veya yeniden doğuşu temsil eder. Bir buket veya dekorun parçası olarak düğünler için ideal çiçeklerdir.

Zıt bir mesajda, beyaz zambaklar aynı zamanda yas çiçeğidir, cenaze düzenlemelerinin bir parçasını oluşturur veya sempati çiçekleri olarak kullanılır.

Madonna zambakları aynı zamanda beyaz zambaklar olarak da adlandırılır ve Katolik Kilisesi ile olan bağlantılarından dolayı bu şekilde adlandırılır. Birçok dini resim, Meryem Ana’nın saflığını temsil etmek için beyaz zambaklar kullanır.

Beyaz zambak

Kırmızı Zambaklar

Kırmızı zambak, kırmızı bir gül gibi , romantik aşk ve tutkuyla ilişkilidir. Sevgililer Günü hediyesi olarak gül buketine harika alternatifler sunuyorlar. Bağlılığı simgelemek için beyaz zambaklarla birleştiğinde, gerçek ve uzun süreli aşkın bir simgesidirler.

Kırmızı zambak

Pembe Zambaklar

En popüler renk seçeneklerinden biri olan pembe lilyum, dostluk, şefkat ve hayranlık çağrışımlarına sahiptir. Hayatınızdaki özel insanlar için harika bir doğum günü çiçeği veya Anneler Günü hediyesi yaparlar.

Pembe zambak

Sarı Zambaklar

Sarı zambak parlak renkleri sayesinde birçok olumlu anlam taşır. Mutluluk, sadakat ve yeni başlangıçlarla ilişkilendirilirler. Bu çiçekleri hayatında yeni bir sayfa açan birine verin.

Sarı zambak

Yeşil Zambaklar

Yaygın bir renk olmasa da yeşil zambak, birisine iyi şanslar dilemek için ideal bir hediyedir. Yenilenmeyi ve büyümeyi sembolize ederler ve renkleri başarı ve finansal refah dilekleriyle bağlantılıdır.

Gerçek yeşil zambaklar oldukça nadirdir, ancak yeşil Calla zambakları daha yaygındır. Kalla zambak çiçeği, dinde yaşamın bir sembolü olarak dirilişi temsil etmek için kullanılan gerçek zambaktan biraz farklı bir anlama sahiptir. Gerçek zambak anlamındaki çelişki gibi, onlar da ölümün bir simgesidir.

Yeşil zambak

Turuncu Zambaklar

Ateşli ve parlak turuncu zambak cesaret ve güvenin sembolüdür. Bunların en popüleri Tiger zambağıdır ( Lilium lancifolium). Kutlama etkinlikleri için harika hediyeler; mezuniyetler, yeni evler ve yeni işler için mükemmeldirler.

Turuncu zambak

Mor Zambaklar

Mor zambaklar da diğer çiçek türleri kadar yaygın değildir, ancak daha az önem taşımazlar. Bu renk barışı, kraliyeti ve ruhsal aydınlanmayı temsil eder.

Mor zambak

Zambakların manevi anlamı nedir?

Zambak çiçekleri, batı kültürlerinde anma düzenlemelerine uzun zamandır saygı duyulan bir katılımdır ve yaşam döngüsünün ruhsal olarak sembolik olarak kabul edilir. Çiçeklerin dilinde, Zambak uzun zamandır bereket, saflık ve hatırlamanın sembolik anlamını taşıyor.

Birisi sana zambak verirse ne anlama gelir?

Zambak çiçeği uzun zamandır yeniden doğuş, annelik ve doğurganlık ile bağlantılıdır ve hayatı kutlamak için popüler bir hediyedir. Çin’de, Zambak Çiçeği, aşk ve romantizmi simgeleyen popüler bir köktür ve düğün kutlamalarında belirgin bir şekilde yer alır.

Zambaklar kokulu mu?

Zambaklar tatlı kokuları için değerlidir. Özellikle Trompet Zambakları, yaz sonu ve sonbahar başında baş döndürücü bir koku üretir.

Zambaklar çok güneşe ihtiyaç duyar mı?

Zambak çiçekleri genellikle çeşitli ışık koşullarına toleranslıdır, ancak tipik olarak en iyi şekilde tam veya kısmi güneşte gelişirler.

Zambaklar evcil hayvanlar için zehirli midir?

ASPCA’ya göre birçok zambak çeşidi evcil hayvanlar için toksik olarak kabul edilir. Yutulması mide rahatsızlığına yol açabilir ve ayrıca titremelere neden olabilir.

Lilyum ve zambak aynı mı?

Liliaceae (Zambakgiller) familyasının Lilium (Zambak) cinsinin 110 kadar türü var. Alakasız birçok bitkiye zambak denir ama gerçek zambaklar bunlardır. Burada birkaç yaygın türü ve ortak bakımlarını ele aldım. Zambakların çoğunluk türleri kuzey yarımkürenin çok şiddetli kış soğukları olmayan bölgelerine aittir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.