Yasemin çiçeği

22.03.2020
Yasemin çiçeği
Sayfamızda Yasemin çiçeği anlamı, Yasemin çiçeği çeşitleri, Yasemin çiçeği özellikleri, Yasemin çiçeği bakımı ve yetiştirilmesini bulabilirsiniz.

Yasemin çiçeği, zeytingiller (Oleaceae) familyasının Jasminum cinsinden 300 kadar tropik ve astropik çalımsı bitki türünün ortak adı. Hoş kokulu çiçekler açan bu çok yıllık bitkiler Kuzey Amerika dışındaki bütün kıtalarda yabani olarak yetişir.

Yasemin türlerinin çoğu tırmanıcı yapıdadır. Genellikle iki ya da daha çok sayıda yaprakçıktan oluşan bileşik yaprakları vardır. Ama bazı türlerinde basit yapraklarda rastlanır. Beyaz, sarı ender olarak da pembe renkli borumsu çiçekler açar. Meyveleri etli iki loplu ve siyahtır.

En çok yetiştirilen yasemin türlerinden biri adi yasemindir (Jasminum officinale). Anayurdu İran olan ve Akdeniz kıyılarındaki ülkelerde sıkça rastlanan bu bitki parlak yaprakları ve hoş kokulu beyaz çiçekleriyle park ve bahçeleri süsler.

Yasemin çiçeği anlamı

Mütevazi ve narin görünüşlü yaseminler saf, duru ve masum duyguların sembolü olmuşlardır yıllar yılı. Söylenene göre güzel ve çekici olmayı da simgelerler.

Merak etmeyin en güzel çiçekler burada

Yasemin çiçeği yetiştirme yöntemleri

Çiçeklenme zamanı Haziran – Eylül arasıdır.
Aydınlık ve havadar yerlerde yaşamayı sever.
Toprak seçmeyen uyumlu bir bitkidir. Nemli toprakta mutlu olur ancak kış aylarında bu nemin biraz azaltılması iyi olacaktır.

Türüne göre tam güneşten yarı gölgeye kadar bir ışık ister. Işık direkt güneş ışığı olmamalıdır. Fakat öyle çok sıcaktan da hoşlanmaz. Yıl boyunca çok aydınlık, havadar ve serin yer ister.

Kışın bile fazla sıcakta kalırsa çiçeklenmeyeceği gibi yaprak bitleri ile karşılaşabilirsiniz. Fakat yine kış sezonunda günde en az 4 saat dolaylı ışık görmelidir. İdeali, yasemin çiçeğini kışın balkonda tutmak. Böylece hem dışarıdaki yağmurdan ve kötü hava koşullarından etkilenmez, hem de serin bir yerde bulunmuş olur.

Serin yerlere olan sevgisi kış aylarında da devam eder. Çiçeklenmenin devam etmesini istiyorsanız kış aylarında bulunduğu ortamın sıcaklığı 10 derecenin üzerine çıkmamalıdır.

Yasemin çiçeği suyu sever. Bu sebeple Yazın bol su ister. Özellikle yaz aylarında 15 günde bir sulama suyuna vitamin eklerseniz size karşılığını verecektir. Kışın toprağın nemli kalmasına özen gösterilmelidir.

Saksı değiştirme zamanı ilkbahardır. Gerek görülmediği müddetçe her yıl saksı değişimine ihtiyaç duymaz.

İlkbahar mevsiminde dalların ucundan kesilerek temizlenmelidir.

Yasemin çiçeği çiçek açma mevsimleri

Yasemin çiçeği daha çok yaz aylarında açar. Bitkiyi yetiştirmek için 2 yöntem vardır. Bunlardan biri çelikle üretim diğeri daldırma ile üretim yöntemleridir.

Sonbahar ortalarına kadar yapılabilir. 15-20 cm uzunluğunda iyi olgunlaşmış tek yıllık çubuklar ile yapılır. Mart ortasına kadar üretim yapılabilse de çok önerilmez. Ancak yine de işlem marta sarkacak ise daha ince çelik kullanmak gerekir.

Çeliklerde köklenmenin sağlanabilmesi için üretim ortamının sıcaklığı, rutubet ve nem oranı stabil tutulmalı, sıcaklık 16-18 derecenin altına düşürülmemelidir.

Dezenfekte bir ortamda işlem gerçekleştirilmelidir. Özellikle toprağın temiz olması çok önemlidir.

Sulama için sistem kullanılması önerilir

Yarı aydınlık ve rüzgarsız bir ortam sağlanmalıdır.

Bu yöntemde köklenme çok hızlıdır ve çelikle üretime nazaran daha kesin sonuç verir ancak yapılabilmesi için büyük bir kısmı toprağa gömülü olan kuvvetli bir yasemin çiçeği bitkisi gerekir.

Yılın hemen hemen çoğu zamanı kullanılabilecek bir yöntemdir. Haziran Temmuz Ekim ve Kasım ayları bu yöntem için çok elverişli olmamakla birlikte kalan 9 ayda gönül rahatlığı ile denenebilir.

Rutubetli bir toprakta yapılması önerilir.

Dallandırma işlemi gerçekleştirilirken tam olgunlaşmamış sürgünler, boğum noktalarındaki yapraklar kesilerek minimum 5cm derine olacak şekilde toprağa sağlam bir şekilde gömülür, 2 ay içerisinde köklenme oluşması beklenir.

Peki çiçek bakımı sayfamıza göz attınız mı?

Yasemin Çiçeği Türleri

Asıl adı Jasminum Nudiflorum olarak geçen yasemin hem bahçe bitkisi, hem ev bitkisidir. Bu ılımlı çiçeğin bir çok çeşidi vardır.

Biz her ne kadar mavi(mor), beyaz ve sarı diye sınıflandırsak da Asya, Afrika ve Avrupa’da 200 kadar türü vardır.

Yasemin çiçeği yağının kullanım alanları:

Yüz ağrılarında ağrı kesici olarak kullanılır.

Cilt gözeneklerini sıkılaştırıp, daha duru bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Cilt için tonik olarak da kullanılabilecek bir yağdır. Besler ve sıkılaştırır.
yasemin çiçeğiRomatizmal ağrıların tedavisinde sıkça kullanılmaktadır

Balgam söktürücü olarak kullanılır

Yoğun strese iyi gelir, kimi zaman hafif uyutucu olması nedeniyle insan bedenini ve ruhunu dinlendirici etkisi vardır.

Dinlendirici etkisi vardır. Bu nedenle aroma terapi amaçlı olan masajlarda ve banyo jellerinde kullanılır.

yasemin çiçeğiGöz altı morluklarını giderici etkisi vardır.

Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için cilde uygulanabilecek ideal bir yağdır, güneş kremi yerine kullanılabilir.

Selülitlerin giderilmesine ve azalmasına yardımcı olur, tüm bedeninize uygulanabilir.

Yasemin çiçeği
Yasemin çiçeği anlamı
Yasemin çiçeği beyaz
Yasemin çiçeği çeşitleri
Yasemin çiçeği kokusu
Yasemin çiçeği resimleri
Yasemin çiçeği sarı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.