Sukulent Çeşitleri Ve Türleri

25.05.2020
Sukulent Çeşitleri Ve Türleri

Sukulent: Sayfamızda sukulent bitkisinin isimlerini, çeşitlerini, türlerini, özelliklerini ve resimli bilgilerini bulabilirsiniz.

Sukulent nedir

Sukulent kaktüs familyasından bir bitkidir. Kelime anlamı olarak “özü ve suyu olan” demektir. Sukulent bitkisinin pek çok çeşidi bulunmaktadır. Kaktüs familyası içinde sınıflandırılan sukulenti çiçekçilerde mutlaka birçoğumuz görmüşüzdür. Çiçek satışları sıralamasında rekorlar kıran sukulent çiçeği, farklı renkleri ve o minyatür görünümü ile ev ve iş yerlerimizde bakımını yapabileceğimiz harika bir dekoratif bitkidir.

Sukulent Çeşitleri Ve Türleri

Sedum Morganianum

Sedum Morganianum
Sedum Morganianum

Sedum morganianum genelde tavanda saksılardan sarkacak şekilde uzun dallar üzerinde minik tombul yaprakları olan, inci gibi dizilmiş yapraklara sahip bir sukulent türüdür. İngilizcde bu dostumuza burro’s tail ( burro kuyruğu) veya donkey’s tail( eşek kuyruğu) da denilmektedir. Örgü gibi dalları ile sarkmaya ve yayılmaya meyillidir.

Echeveria Elegans

Echeveria Elegans
Echeveria Elegans

Her mevsim yeşil kalan Echeveria elegans 5-10 santimetre boya kadar büyüyebilir. Mavi-yeşil renkteki etli yapraklarında suyu tutan Echeveria elegans rozet görünümüne sahiptir. Echeveria elegans çiçek sapları uzun pembe renkte uzar ve uçlarından sarı-pembe çiçekler açar. Echeveria elegans çiçek açma mevsimi kış ve bahar aylarıdır.

Paşa Kılıcı ( Sansevieria cylindrica)

Paşa Kılıcı ( Sansevieria cylindrica)
Paşa Kılıcı ( Sansevieria cylindrica)

En kolay yetiştirilen salon bitkisidir. Güneş, gölge, susuzluk ya da hava cereyanı karşı oldukça dayanıklı bir bitkidir. Paşa kılıcını öldüren, özellikle kışın aşırı sulamadır. Bazı insanlar kılıç çiçeği veya peygamber kılıcı adını da vermişlerdir. En bilinen cinsleri, kendine has desenli yaprakları olan cinsi ve yine aynı şekilde ama kenarlarında sarı şeritler olan cinsidir. Yaprakları dimdik yukarı doğru kılıç gibi uzar. Bodur paşa kılıcı cinslerinde yapraklar fazla uzamaz ve genellikle dik değil çevreye rozet gibi yayılır şekilde gelişir. Paşa Kılıcı toprak bir saksıya dikilir ve özenli bakılırsa her yıl ince, uzun bir sap üzerinde küçük, beyaz ve güzel kokulu çiçekler açar.

Yılan derisi çiçeği (Haworthia fasciata)

Yılan derisi çiçeği (Haworthia fasciata)
Yılan derisi çiçeği (Haworthia fasciata)

Türkçe adı yılanderisi çiçeği olan Haworthia fasciata küçük yapılı bir bitkidir. Kökleri de az olur. Kış sonunda ya da ilkbaharda 20cm kadar incecik bir sap ucunda küçük ve gösterişsiz çiçekler açar. Haworthia türleri anavatanlarında kayalıklar, taşlar arasında adeta bir epifit gibi hayat sürerler. Kış soğuklarına pek dayanıklı değildir. Kuzeyli rüzgarlardan korunmaları şartıyla kışın dışarıda -6°C dereceye kadar soğuğa dayanabilir. Ofis masalarına şirin küçük bitkilerden olarak ve aynı şekilde pencere önünde küçük saksılarda yetiştirilir. Kayalık bahçe dekorasyonuna en uygun türlerdendir.

Fil Azığı (Portulacaria afra)

Fil Azığı (Portulacaria afra)
Fil Azığı (Portulacaria afra)

Fil azığı uzun ömürlü, küçük etli yapraklı ve sık dallı çalı ve küçük ağaç formunda gelişir. Yumuşak ve esnek dalları önce kızıl, sonra zamanla bordo rengine döner. Daha da eskiyince soluk kahverengi olur. 5 metreye kadar uzayabilir. Uzaktan bakınca dallarıyla, yapraklarıyla, çiçekleriyle yeşim ağacına çok benzer. Aradaki farklar, en kolay anlaşılır yönüyle, fil azığı yaprakları oldukça küçük ve yuvarlakçadır. Fazlaca etli olmazlar. Sıcakta yaprakları yumuşar. Dalları kızılca ve bordo rengi olmakla da farklıdır. Bu özellikleriyle kolayca ayırt edilebilir.Aralarında hiçbir yakınlık, hiçbir akrabalık yoktur. Fil azığının kırılıp düşen dalları eğer ilgilenilmezse çok uzun süre canlı kalır. Susuzluğa dayanıklılığı çok iyidir. Fil azığı kış sonunda küçük pembe çiçekler açar. Çiçekleri topluca bir arada olur. Nektarı çeşit çeşit böcekleri çeker.
İç mekanlarda süs bitkisi olarak kullanılmaya elverişlidir. Bonsai çalışmalarında amatörlere kolaylık sağlayan özelliktedir. Fil azığı Portulacaria afra’nın yaprakları çok küçük ve dallarının eğip bükmeye elverişli olmasından dolayı neredeyse kibrit kutusu kadar küçük bonsailer bile yapılabilir. İklimi uygun yerlerde bahçe kenarı çiti olarak ve havuz kenarı mahrem çiti oluşturmak gibi amaçlarla çok iyi işe yarar.

Aloe polyphylla

Aloe polyphylla
Aloe polyphylla

Bu etli güzel büyüleyici bitki oldukca keskin dikenlere sahiptir. Her bitki farklıdır ve Aloe Polyphylla saat yönünde veya saat yönünün tersine dönebilir. Büyütmek için en zor bitkilerden biri olarak kabul edilir. Aloe Polyphylla, beş sıra yapraktan oluşan ndir görülen bir etli bitkidir. Her sıra 15 ila 30 keskin yaprak içerir ve 1 cm’ye (31 cm) kadar büyüyebilen bir sıra oluşturur. Aloe polyphylla pembe-turuncu çiçekler ile ilkbaharda çiçek açar.

Haworthia Limifolia

Haworthia Limifolia
Haworthia Limifolia

Kolay yetiştirilen Haworthia lar sukulent bitki severlerin gözde bitkisidir. İçine konulduğu ortamı derhal değiştirir. Düzgün yaprakları ve üzerindeki çizgileri ile derli toplu, hoş ve aynı zamanda çiçeklenen bir bitkidir. Kış aylarında uykuya yatan bitki az hatta toprağında çok az nemle hiç sulanmadan soğuk ayları geçirir. Yazın ve baharla birlikte düzenli sulama yapılmalı ama yine genel sukulent sulama kurallarının dışına çıkılmamalıdır. Hızlı gelişen ve dipten verdiği sürgünlerle kolayca çoğaltılan tür, yaz öğlen yakıcı güneşi dışında bol güneş ve aydınlık havadar ortamları sever. Genelde yeşilin tonları olan gövde rengi, aşırı güneş ışığında koyu kahve kırmızıya döner.

Haworthia Cooperi

Haworthia Cooperi
Haworthia Cooperi

Haworthia Cooperi’nin çok güzel bir varyasyonudur. Oldukça zor bulunan bir türdür. Yavaş büyümesine rağmen çok dayanıklı türlerdir. Terraryum ve sukulent arajmanlarında sıklıkla kullanılır. Yarı güneşli veya aydınlık yerler ister. Yazın 5-7 kışın 7-10 günde bir su verilebilir. Bol yavru yapan sukulentlerdir. Tohumdan ve yavru ayırmayla üretilebilir. Yavru ayırırken çok itina gösterilmeli yavrular ayırma sırasında kırılabilir. Haworthia ailesi Güney Afrika ve Güney Batı Afrika kökenlidir.

Rhipsalis Cereuscula

Rhipsalis Cereuscula
Rhipsalis Cereuscula

Epifit kaktüs-sukulent türüdür. Tipik kaktüs görüntüsünden farklıdır.Etli spagetti makarnasına benzeyen sarkan epey uzayabilen yeşil ve dikensiz yaprakları vardır. Diğer Sukulentden özellikle görünüşleriyle ve yüksek neme ihtiyaç duyması, başka bir bitki ya da ağaçta yaşamaları ve aşağı doğru sarkma özellikleriyle ayrılırlar. topraktan ziyade başka daha büyük ve uzun bitki ve ağaçlar üzerinde ökse otu gibi yaşamayı tercih ederler. bu özellik onları epifit yani asalak olmayan konak bitki konumuna sokar. kültürü yapıldığında toprağa kolayca adapte olabilirler. bazı türleri yaşaması oldukça güç olan kaya üzerlerindeki çatlaklarda dahi büyüyebilirler. Çiçek ve meyve oluşumu vardır.

Aloe humilis

Aloe humilis
Aloe humilis

Testereyi bize hatırlatan bu bitki tıbbın birçok alanında yararlanır ve uzun yıllar boyunca kalır. Aloe rahat bir şekilde büyümek için güneş ışığına ihtiyaç duyar. Aloe sıcak havalara dayanıklı bir bitki olup yüksek sıcaklıklardan pek etkilenmez. Aloe bitkisinin gelişimi pek hızlı olmaz. Boyu çok fazla uzamaz.

Aloe Juvenna

Aloe Juvenna
Aloe Juvenna

Açık yeşil üzerine beyazımsı benekli yaprakları kısa ve dar yapılı olup kenarları dikenimsi sert-kısa uzantılarla kaplıdır. Gövde üzerinde kapkalın etli yapraklar iç içe gibi sıkı sıkıya sıralanmıştır ve su, besin, enerji deposudur. Bu sayede Aloe juvenna belki bir yıl tek damla su almadan yaşayabilir. Fazla uzun süre susuz kaldığında yapraklar incelir ve pembemsi-turuncumsu kızarıklıklar gösterir. Suya kavuştuğunda bir iki hafta içinde rengi yine açık yeşile döner ve yapraklardan fazla yıpranmamış olanları tekrar kalınlaşır. Aloe juvenna gövdeleri sıkça yapraklarla kaplı olarak dimdik yukarı yükselir. Boyları genelde 30 santimi geçmez. Zaten o kadar uzayınca dik duramazlar. Bir gövde ne kadar küçük olursa olsun gelişirken yavrular durur. Tek başına bir koloni oluşturur.

Rhipsalis Salicornioides

Rhipsalis Salicornioides
Rhipsalis Salicornioides

Güneşi sevmez, gelişmesi için ışık yeterlidir. Kolay yetiştirilebilen ve hızlı gelişen bir türdür. Genelde iç mekanda yetiştirilir. Soğuklarla sevdiği söylenemez, -1 derecelere kadar dayanabilir. Kışın dışarda bırakmamak, soğuklardan korumak gerekir. Kış sonu, bahar başlangıcında sapların ucunda küçük ama çok sevimli sarı veya turuncu çiçekler açar. Sulama konusunda diğer kaktüsler kadar sıkıntılı değil. Her ne kadar kuraklığa toleransı var deniyorsa da genelde sukulentlerle aynı şekilde sulama yapılabilir. Yine de suda boğmamakta ve toprağı kurudukça sulamakta yarar var. Zararlılardan kırmızı örümceğe açık bir bitkidir dikkat edilmesi gerekiyor. Çelikten çok kolay yetişen bir bitki. Sarkan formda olduğu için askılı ve sepet türü saksılarda güzel görünüm sağlar.

Dikenli Taç (Euphorbia milii)

Dikenli Taç (Euphorbia milii)
Dikenli Taç (Euphorbia milii)

Çalı formunda, tırmanıcı ve sürünücü özellikli, çok dikenli bir bitkidir. Dikenleri korunma amaçlı olmaktan ziyade su depolama ve ağaçlara tırmanma amaçlıdır. Diğer bitkilerin arasında güneşsiz kalırsa kuvvetsiz ve çelimsiz olup dikenleri sayesinde çevredeki bitkilere tutunarak dik durabilir ve yukarı güneşe doğru uzayabilir. Gövdesi pek fazla kalınlaşmaz. Zamanla boyu 2 metreyi bulabilir. Güneş yetersizliğinde hızlı ve çelimsiz uzama gösterir ki bu özelliği daha güneşli bir yere ulaşma çabasıdır. Yaprakları pek uzun ömürlü değildir. Bu yüzden yapraklar gelişmekte olan kısımlarda görülür. Evlerde yetiştirilmeye çok uyumludur. Güneşli pencere önlerinde sürekli güzel çiçekler açtığı için eskiden beri halk arasında yaygın olarak yetiştirilen içmekan süs bitkilerindendir. Türkiye’de ve diğer ülkelerde Çin gülü, gelin kaynana çiçeği, dikenler tacı, dikenli taç gibi çeşitli yöresel adlara sahiptir.

Aloe Brevifolia

Aloe Brevifolia
Aloe Brevifolia

Aloe brevifolia, kısa yapraklı aloe, Asphodelaceae familyasındaki çiçekli bitki türüdür. Western Cape, Güney Afrika’ya özgü küçük, kompakt, mavi-yeşil yaprak dökmeyen çok yıllık bir bitkidir. Yumuşak batmayan dikenleri ve mavi rengiyle Aloe familyasının çok güzel bir üyesidir. Yaz aylarında bol yavru yapar ve soluk kırmızı çiçekler açar. Eksi değerlere düşmeyen bölgelerde dış alanlarda da kullanılabilir. üneşli veya aydınlık yerler ister. Tohumdan ve yavru ayırarak üretilebilir.

Şekerciboyası (Phytolacca decandra)

Şekerciboyası (Phytolacca decandra)
Şekerciboyası (Phytolacca decandra)

Phytolacca americana 2 metre kadar büyüyebilir. Basit yapraklıdır, stem (Bitkinin toprak üzerindeki sapı/gövdesi) yeşil, kırmızı ya da mor renkli, büyük beyaz kazık köklüdür. Yeşil ve beyaz arası çiçekler netedeyse siyah, mor meyvelere döner. Çiçekler 4-5 sepal (Çanak yaprak. Bir çiçekte en dış halkayı oluşturan ve çiçek tomurcuk halindeyken tüm çiçek organlarını saran yeşil renkteki parçaların her biri) ve petalsizdir (Taç yaprak. Çiçeğin tacını oluşturan ve çoğunlukla göze çarpacak biçimde renkli olan parça). Çiçekler uzun kümeler halindedir. Tohumlar toprakta uzun süre canlı kalabilir. Tohumlar Ekim-Kasım arası olgunlaşır. Çiçekler hermafrodit’tir (Hem erkek hem de dişi üreme organı bulunduran bitki). Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında çiçek açar. Yaygın adları Pokeweed, Pokeberry, Inkberry, Poke, Pigeonberry, Redweed, Garget, Pocan, Scoke; Şekerci boyası, Acımur, Dünyagüzeli, Şerbet boyası, Kuşüzümü.

Yılbaşı Çiçeği (Schlumbergera truncata)

Yılbaşı Çiçeği (Schlumbergera truncata)
Yılbaşı Çiçeği (Schlumbergera truncata)

Yılbaşına yakın zamanlarda açması nedeniyle adını yılbaşı çiçeği olarak alan bitkinin asıl ismi, schlumbergera olarak bilinir. Bir tür iç mekan bitkisi olarak bilinen yılbaşı çiçeği, kaktüs ailesi fertleri arasında yer almaktadır. Yılbaşı çiçeği nedir, sorusuna verilecek yanıt, geniş yapraklı, farklı çiçek renklerine sahip olması ile bilinen bir saksı bitkisi şeklindedir. Bitki, kaktüsgillerden olması nedeniyle suyu fazla sevmez. Kış mevsiminde çiçeklenen nadir bitkiler arasında yer alan bu bitki, kırmızı, beyaz, pembe, sarı, lila renk seçeneklerine sahiptir. Birkaç türü olan bitki, her türü için belirgin bir farklılık göstermez. Etli yapraklara sahip olması ile bilinen tür, yapraklarının kenarında tırtıklı bölgeler bulunması nedeniyle farklı bir görünüme sahiptir. Düzenli bakım halinde her yıl çiçek veren bitki, ofiste kullanıma da uygundur. Bitkinin özellikle ocak- aralık döneminde çiçek vermesi beklenmektedir.

Cam güzeli (Impatiens walleriana)

Cam güzeli (Impatiens walleriana)
Cam güzeli (Impatiens walleriana)

Cam Güzeli, Balsaminaceae familyasının en bilinen çiçeği olarak anlatılıyor. 850’den fazla türü olan bir familyanın en bilinen üyesi olan bu çiçek, aynı zamanda kına çiçeği olarak da bilinir.
Hacim olarak eşit miktarlarda tınlı toprak, yaprak çürüntüsü ve kumun karışımıyla elde edilen harç kullanılabilir. Yazın bitkiye bol miktarda su verilmeli, sıcak havalarda yapraklarına su püskürtülmelidir. Aydınlık ve güneşli yerlerde yetiştirilir. Yüksek orantılı nem (%70) ister. Yıl boyunca iyi çiçeklenebilmesi için, kışın 13 C derecede bulundurulması gerekir. Mayıs-Eylül ayları arasında 2 haftada bir kez gübre verilir. Üretimi tohum ve çelik ile yapılır.Tohumlar Mart ayında herhangi bir tohum harcına ekilirler.Çimlenme için sıcaklık 16-18 C derecedir.Çelikle üretimde, tepe çelikleri, kuvvetli dalların uç sürgünlerinden (7,5–10 cm. olmak üzere) Nisan-Eylül ayları arasında alınırlar. Hacim olarak eşit miktarlardaki torf ve kum karışımına dikilen çelikler, 16 C derecede köklendirilirler. Her 2 yılda bir Nisan ayında yapılır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.