Siyah Gül Anlamı ve Sembolizmi

22.03.2022
Siyah Gül Anlamı ve Sembolizmi

Siyah güller doğada gerçekten var olmasa da, sembolizmleri kültürde ve günlük yaşamda çok fazla var . Çoğu zaman siyah güller aslında koyu kırmızı, bordo veya mor çiçeklerin enfes tonlarıdır. Daha koyu bir siyah renk elde etmek için çiçekçiler genellikle çiçeklerini boyar, püskürtür, daldırır ve hatta yakar. Yöntemi ne olursa olsun, siyah güller sadece renk açısından değil, aynı zamanda önem ve anlam bakımından da zengindir.

Siyah Gül Anlamı ve Sembolizmi

Siyah güllere bağlanan gizemli ve çarpıcı, en yaygın sembolizm ölüm, yas veya trajedidir. İster tek başına siyah gül buketleri, ister karışık beyaz ve siyah çiçekler olsun, her ikisi de cenaze törenleri veya anma törenleri için yas tutmayı veya sevilen birine son bir vedayı ifade eden hareketli görüntülerdir. Güllerin kendileri aşkı temsil ederken, siyah güller bir romantizmin talihsiz ölümünü iletebilir. Boşanmakta olan bir en iyi arkadaşa güzel bir siyah gül teslimatı, böylesine önemli bir ilişkinin sonunda yaşayabilecekleri duyguları onurlandırmanın ve empati kurmanın çarpıcı bir yoludur.

Siyah Güllerin Tarihi

Siyah gülün tarihi, büyüleyici çiçeğin güç ve güç sembolü olarak kullanıldığı Antik Yunan ve Roma’ya kadar uzanır. 19. yüzyılda, Viktorya Dönemi boyunca, siyah gül, edebiyat ve insanların çiçekler kullanarak kodlanmış mesajlarla iletişim kurduğu Çiçeklerin Dili aracılığıyla popülerlik kazandı. Zaman boyunca, kara büyü, anarşist ve anti-otoriter gruplar için isyan ve direnişin yanı sıra kara büyünün bir sembolü olmuştur. Mistik kara gülün aşkın cazibesi günümüzün popüler kültüründe de devam ediyor.

Siyah Gülün Kültürel Önemi

Edebiyat, televizyon, film ve müzikten anime ve hatta video oyunlarına kadar kara gül, ölüm, tehlike, keder ve intikamın kasvetli duygularını iletir. Siyah güller, aynı zamanda, anti-kahramanlar arasındaki saplantılı aşkı veya derin bağlantıyı da ifade edebilir. Kurguda siyah güller genellikle vampirlere, karanlık ruhlara ve düşmanlara verilir, onların kötülüklerini ve onursuzluklarını gösterir. Kız kardeşin yeni çıkan cinayet gizemi sayfa çevirici hakkında doğum günü hediyesi ipuçları mı bırakıyor? ProFlowers’dan ölmek üzere olan bir siyah gül buketi ile eşleştirilen istenen romanla onu ‘şaşırttığınızda’ heyecanla titreyecek.

Siyah güller de moda dünyasında yerlerini bulmuşlar ve sofistike bir görünüm sergiliyorlar. Özenli küçük siyah elbise veya canlı siyah takım elbise gibi zamansız, siyah güller sade bir zarafet yayıyor. Cilalı mükemmellik için siyah gülleri saç parçalarına, yaka çiçeklerine veya buketlere ekleyin.

Diğer Ortak Siyah Gül Sembolizmi

Tıpkı “bir kapı kapandığında diğeri açılır” sözü gibi, siyah güller de hayatınızdaki anlamlı bir zamanın sona erdiğini ima edebilir, aynı zamanda yeni bir şeyin başladığının da güzel bir göstergesi olabilir. Yeniden doğuşu veya büyük bir değişimi ifade eden siyah güllerin iyimserliği ve umudu temsil ettiği bilinmektedir. Herkesin işteki ilk gününde ihtiyaç duyduğu “buna sahipsiniz” güvenini uyandırmak için yeni ofislerine siyah güller teslim edin. Onları neşelendirecek bir anlam ve sembolizm kombinasyonu, parti alanını siyah ve sarı (veya turuncu, kırmızı, beyaz veya mor!) okul renklerini vurgulayan çiçek tasarımlarıyla süsleyerek üniversiteye giden çocuğunuzu kutlayın.

Siyah güller de sonsuz aşk duygularını ilan edebilir. Hayranlık uyandıran bir yıldönümü veya Sevgililer Günü hediyesi mi arıyorsunuz? Coşku ve gerçek romantizmle fışkıran büyüleyici bir aranjman için lüks kırmızı ve siyah güllerimizi çevrimiçi sipariş edin.

Siyah Gülleri Ne Zaman Göndermelisiniz?

Siyah gülün klasik rengi ve türü, onu çiçek dünyasında çok yönlü, güçlü bir oyuncu yapar. Siyah kravat ilişkilerinden çocuğunuzun sınıf Cadılar Bayramı partisine kadar, siyah güller her türlü olayı yüceltir. Yas tutan bir arkadaşınızı desteklemek için sempatinizi gönderin veya ölüm yıl dönümlerinde sevdiklerinize haraç verin. Güzel bir hostes hediyesi veya resmi bir akşam yemeği partisi için benzersiz bir sohbet başlatıcısı için siyah güllerimiz kesinlikle etkileyici. Çift özellikli, korku filmi temalı bir doğum günü partisi için ürkütücü havayı canlandırın veya gotik bir hava katın. Ya da Sevgililer Günü, En Tatlı Gün ya da sırf bunun için olsun, gerçek bağlılığınızı göstermek için evlerinde veya ofislerinde sevdiklerinize bir buket siyah gül teslim ettirin.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.