Sardunya çiçeği çeşitleri, özellikleri ve bakımı

02.11.2020
Sardunya çiçeği çeşitleri, özellikleri ve bakımı

Sadunya çiçeği nedir?

Sardunya çiçeği, turnagagasıgiller ailesinden gelen ve anavatanı Güney Afrika olan, kırmızı, pembe, sarı ve beyaz renkli çiçekler açan kışa dayanıklı bir çok yıllık bitkidir. Sıcak havalardan sever ve bu sebeple ülkemizde Akdeniz bölgesinde çok yetiştirilir.

Doğada 400’den fazla türü olan sardunyanın en çok bilinen bodur, ceylan ve ıtır sardunya çeşitleri bulunuyor. Çok yıllık bir bitki olan sardunyanın çiçekleri de genel olarak kırmızı, pembe ve beyaz-sarı tonlarında oluyor.

Sardunya çiçeği çeşitleri ve özellikleri
Sardunya çiçeği çeşitleri ve özellikleri

Sardunya çiçeğinin anlamı

Sardunya çiçeği çeşitleri ve özellikleri
Sardunya çiçeği çeşitleri ve özellikleri

Sardunya çiçeğinin huzur, güven ve arkadaşlığı temsil ettiği biliniyor. Bu çiçeğin farklı renkleri olsa da genel olarak “her zaman yanındayım” anlamı taşıyor. Sardunya çiçeğini saksı içerisinde birine hediye ederek ona güven aşılayabilirsiniz.

Sardunya çiçeği özellikleri

Sardunya çiçeği çeşitleri ve özellikleri
Sardunya çiçeği çeşitleri ve özellikleri
 • Sardunya çiçeği kırmızı, pembe, sarı ve beyaz renkli çiçekler açar.
 • Bodur sardunya vCeylangözü sardunya ve Sakız sardunyası ismiyle bilinen çeşitleri vardır.
 • Tüm yıl boyunca aralıksız çiçek açabilirler.
 • Uzun ömürlü bitkiler arasında yer alan sardunyaların özellikle bodur olanları çok daha dayanıklıdır.
 • Yarı odunsu yapısı vardır.
 • Çevre şartlarından ve ani ısı değişimlerinden etkilenmezler.
 • Sıcak ve ılıman iklimleri seven bu çiçekler Türkiye’de ise en çok Akdeniz ve Ege bölgesinde yetişir.

Sardunya çiçeği çeşitleri

Sardunya çiçeği çeşitleri ve özellikleri
Sardunya çiçeği çeşitleri ve özellikleri

1- Bodur sardunya

Bodur sardunya boyu her zaman kısa kalan ve hep çiçek açan bir sardunya türüdür. Yaz mevsiminde aşırı sıcak havayı sevmezler ve böyle havalarda yapraklarını küçülterek çiçek açmaya devam ederler. Sonbahar gelince küçük yapraklar dökülmeye başlar, yeni yapraklar büyük boyutlarda çıkmaya başlar. Yazın dinlenmeyi seven bodur sardunyalar kışın kendine gelirler.

2- Ceylangözü sardunya

Ceylangözü sardunyalar aslında melez bir türdür. Ege’de sevgili yar anlamına gelen Canan adını alır güzel çiçekli Ceylangözü sardunyası. İlkbahar çiçeğidir, yazın sıcağına gelemeyecek kadar narindir. Hayır o sıcağa dayanır dayanır da gelişmesine biraz ara verir, nazlanır bir bakıma. O nazlı haliyle yaza direnecek ya yaprakları sert ve biraz dişli olur. Çiçeklerinin büyüklüğü hercai menekşelerinin çiçekleriyle yarışır Ceylangözü sardunyalarının.

3- Sakız sardunyası

Sakız sardunyasının diğer sardunya türlerine göre sıcakla arası daha iyidir. Birkaç yılda boyları iki metreyi aşabilir. Yaprakları parlak, tüysüz ve küçük olur. Sakız sardunyası yıl boyunca çiçek açar. Çiçek açtıktan sonra biraz dinlenir, sonra yeni dallar vererek çiçek açmaya devam eder.

Sardunya Çiçeği bakımı ve yetiştirilmesi

Sardunya çiçeği çeşitleri ve özellikleri
Sardunya çiçeği çeşitleri ve özellikleri
 • Sardunya çiçeği soğuk havadan hoşlanmaz. Kışın 7 derecenin altında yaşayamaz. İdeal sıcaklığı ise 15 derece civarındadır. Fazla sıcak veya soğuk ile karşılaştığında çiçekleri ile yaprakları kötü etkilenir.
 • Sardunya doğrudan güneş görmese de olur ancak ışık sever. Özellikle çiçeklenme döneminde hafif gölgeli bölgeler hoşuna gidecektir. Bahçelerin aydınlık ve rüzgarsız bir bölmesi onlara oldukça uygundur.
 • Bitki için nem oldukça önemlidir. Nemin düşük olduğu yerlerde çok fazla verim alınamaz.
 • Hava akımından kolayca etkilenebilir. Kapı eşiklerinde ve pencere kenarlarında bulundurulmaması önerilir.
 • Sulama bitki için oldukça önemlidir. Sulama esnasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlardan birisi suyun toprağın her yerine eşit olarak dağılması için özen göstermektir. Bitkiyi suladıktan sonra saksı altı tabağındaki fazla suyun bitki geri çekmeden boşaltılması, hep aynı ölçüde ve düzenli olarak yani aynı günde sulanması oldukça önemlidir.
 • Bitkiye ihtiyacından fazla veya az su vermek gelişimini durdurabilir. Kış aylarında haftada 1, yaz aylarında haftada 2 defa su verilmesi ve bitkide anormal bir durum gözlemlenmedikçe aynı kap ile aynı miktarda su verilmesi önerilir. Eğer yaz aylarında toprak fazla kuruyorsa sulama 3 güne çıkarılabilir. Ancak bazı kaynaklar sardunyanın bu kadar suyu sevmeyeceğini toprağının çok fazla nemli kalmaması gerektiğini savunuyorlar. Sardunyanın türüne göre sulama ihtiyacı da elbette değişebilir. Bu durumda bitkinizin gelişimini gözlemleyerek sulamanızı ölçeklendirebilirsiniz.
 • Ayrıca sardunya bitkisi sabah saatlerinde sulanırsa toprağın suyu çekebilmesi için gerekli vakti olacaktır. Bu da böceklerden ve akşam serinliğinde oluşabilecek küflenmelerden korunabilmek açısından önemlidir.
 • Bitkinin kökleri hassastır. Soğuk sevmeyen sardunyaya bilhassa kış aylarında doğrudan çeşme suyu vermemeniz, bekletilmiş oda sıcaklığındaki suyu vermeniz tavsiye edilir.
 • Sardunyaya ilkbahar ve sonbahar aylarında olmak üzere yılda 2 defa 6 ay arayla gübre verilebilir.
 • Sardunya bitkisinin saksı değiştirme konusu da oldukça önemlidir. Bitki havalar daha tam ısınmadan, mart nisan aylarında saksı değişimi için uygundur.

Sardunya çiçeğinin budanması

Sardunya çiçeği çeşitleri ve özellikleri

Özellikle havanın soğuk olduğu bölgelerde yapılan kış budamasının ardından bitkiler eğer saksıdaysa eve alınmalı, bahçede ise üzerilerine naylon örtülerek sera etkisi yaratılmalıdır.

Sardunyanın çiçeklenmesi

Sardunya çiçeği çeşitleri ve özellikleri
Sardunya çiçeği çeşitleri ve özellikleri

Yanlış toprakta yetişen ve budaması yapılmayan ve yeterince güneş görmeyen sardunyalar çiçek açmakta güçlük yaşayabilir. Eğer çiçekleriniz balkonda ise onları daha fazla güneş alacakları bir bölgeye yerleştirip budamalarını da yaparsanız çiçeklenme üzerinde etkisi görülecektir.

Sardunya çiçeği çoğaltılması

Sardunya çiçeği çeşitleri ve özellikleri

Sardunya bitkisini çoğaltmak oldukça kolaydır. Bitkinin köklerinden çıkan yeni sürgünler toprağın üzerine doğru çıkar ve yeni bitkiler meydana getirir. Bu yeni bitkiyi kökten ayırarak ve yeni saksılara dikerek sardunyanızı çoğaltabilirsiniz.

Sardunyanın Faydaları

Sardunya çiçeği çeşitleri ve özellikleri
 • Sardunya kullanılmadan sadece durduğu yerden bile fayda sağlayan bir çiçektir. Algıladığı bazı maddelerin mikropları kovma hatta yok etme özelliği olduğu bilinmektedir. Sardunyanın kullanıldığında sağladığı faydalar ise şöyledir;
 • İdrar söktürücüdür, ödemin atılmasına ve bağırsak rahatsızlıklarına faydalıdır. Karaciğeri ve böbrekleri temizler. Yara iyileşme süresini kısaltır.
 • Ağrı kesici etkisi vardır. Kan şekerini dengeler ve kalp çarpıntısı durumlarında sakinlik verir.
 • Boğaz tahrişini ve kanamaları durdurur. Boğaz, kulak ve diş ağrılarına karşı kullanılır.
 • Sardunya antiseptiktir. Bu sebeple enfeksiyonlara karşı olumlu etki sağlar.
 • Cilde faydalıdır. Morluklara, şişliklere etkilidir.

Sardunya çiçeği hazırlanarak kullanılması

Sardunya çiçeği çeşitleri ve özellikleri
 • Sardunya yaprakları ezilerek, yağı çıkarılarak ve su içerisinde haşlanarak kullanılabilir. Sardunya yapraklarını ezerek direk yaralara, şişliklere ve ağrıyan bölgelere uygulayabilirsiniz. (direk dişe veya kulak arkasına koyarak, diş ve kulak ağrılarınız için fayda sağlayabilirsiniz.)
 • Bir bardak suda haşladığınız sardunyayı bulunduğunuz odada bekleterek, kalorifer peteği üzerine asılı kaplarda bulundurarak hem hoş bir koku elde edebilir hem de stresten arınabilirsiniz. aynı şekilde güzelce temizlenmiş ve kaynatılmış sardunyanın suyu ile gargara yaparak boğazınızın tedavisinde kullanabilirsiniz.
 • Yağı elde edilen sardunyayı cildinize nemlendirici olarak uygulayabilir ya da yaprağını ve çiçeklerini ezdiğiniz sardunyayı doğal zeytinyağında bekleterek elde ettiğiniz yağı kullanabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.