Sakura ağacı özellikleri, analamı ve nerede yetişir?

28.09.2021
Sakura ağacı özellikleri, analamı ve nerede yetişir?

Sakura Türkiye’de yetişir mi, Sakura Ağacı Tohumu, Sakura ağacı ne zaman açar, Sakura ağacı hangi iklimde yetişir, Sakura Ağacı Fidanı, Sakura ağacı Nerede yetişir, Sakura ağacı meyvesi, japon süs kirazı gibi soruların cevabını sayfamızda bulabilirsiniz

Sakura ağacı (Japon süs kirazı) nedir?

Sakura ağacı meyve vermeyen bir tür kiraz ağacının çiçeğidir. Baharın, yenilenme zamanının ve hayatın geçici doğasının sembolik bir çiçeğidir . Ömürleri çok kısadır. Güzellikleri yaklaşık iki hafta sonra zirveye ulaştıktan sonra çiçekler düşmeye başlar. Bu güzel Sakura ağacı, kiraz çiçekleriyle ünlü Japonya’da 200’den fazla sakura çeşidi olduğu bilinmektedir.

Sakura ağacının anlamı nedir?

Japonya’nın ulusal çiçeği, Sakura veya kiraz çiçeği , yenilenme ve iyimserlik zamanını temsil eder. Pembe çiçek tomurcukların patlaması kışın sonunu işaret eder ve baharın başlangıcını imüjdeler. Sakura ağacı, hızlı çiçek açma mevsimi nedeniyle, Budizm’de önemli bir tema olan yaşamın geçiciliğini de sembolize eder.

Tam çiçek açtıktan birkaç hafta sonra düşen Sakura ağacı çiçeklerinin muhteşem ama kısa ömürleri, insanlara, narin beyaz-pembe çiçekler gibi, insan hayatının da kısa ve güzel olduğunu hatırlatır.

Ayrıca düşen Sakura ağacı yaprakları, ölümden korkmadığı bilinen ve imparator için canını feda ederken öldürülen asil bir karaktere sahip Japon samuraylarının ruhlarını temsil eder.

Sakura ağacının çiçeklerinin çok daha önemli anlamları vardır ve Japonlar her yıl hanami adı verilen bir gelenek sırasında bunlar üzerinde düşünürler . Hanami kelimesi “çiçek seyretmek” anlamına gelir. Bin yıldan daha eski bir kutlama sırasında, insanlar yemek , içmek ve Sakura ağacının çiçeklerinin altında piknik tarzı bir parti ile kutlamak için toplanırlar .

Sakura Ağacının Özellikleri Nelerdir?

  • Sakura Ağacı, Japonyaya özgü bir ağac türüdür.
  • Meyvesiz bir kiraz ağacı olarak bilinir.
  • Sakura ağaçlarının boyları 8 ila 10 metreye kadar uzanmaktadır.
  • Bu ağaç meyve vermese de çok özel çiçekler açar.
  • Bu ağacın çiçekleri yavaş yavaş açar ve yavaş bir şekilde dökülür.
  • Sakura ağacı Japonya’nın kültüründe kutsal bir ağaç olarak tanınmaktadır.
  • Sakura ağacı Prusnus ağacı olarak da bilinmektedir.
  • Bu ağacın kökleri sonbaharda dikilir ve ilkbaharda özel çiçeklerini ermeye başlar.
  • Kasım ayının ilk haftasında Sakura ağacı dikimi başlar.

Sakura ağacının anavatanı neredir?

Sakura ağacı, dünya genelinde özellikle Japonya, Çin ve Kore gibi ılıman iklimlere sahip Kuzey Yarımküre bölgelerinde, ayrıca Nepal, Hindistan, Pakistan, İran ve Afganistan’da ve kuzey Avrupa’nın çeşitli bölgelerinde yaygın olarak bulunur.

Sakura ağacı Türkiyede yetişir mi?

Pespembe ve çok güzel bir görünümü olan çiçek Sakura Türkiye’de de, İstanbul’da Sakura Ağacı yetişiyor ve Bahar aylarında etrafı Sakura Ağacı kaplıyor.

Sakura fidanı ne zaman dikilir?

Sakura fidanı ne zaman dikilir

Sakura Ağacı Ne Zaman Dikilir? Sakura ağacı aslında bir kiraz ağacıdır. Sadece meyve vermeyen özel bir türdür. Açık köklerin sonbahardan itibaren ilkbahardaki ağaçlara su yürüyen dönem aralığına kadar dikimi gerçekleştirilebilir.

Sakura ağacı meyve veriyor mu?

Sakura Ağacı’nın kelime anlamı “Kiraz Çiçeği” anlamına geliyor. Bu Kiraz Çiçekleri ve Ağaçları meyve vermiyor.

Sakura ağacı kaç yıl yaşar?

Sakura ağacı kaç yıl yaşar

Kirazlar meyveye 5-7 yıl sonra yatarlar.Tam verime ise 10-12 yaşında yatarlar. Ekonomik ömürleri 20-25 yıldır.

Japonyada Sakura ağacı (kiraz çiçeği) festivalleri nezaman ve nasıl yapılır?

İlkbaharda hoş geldin demek ya da belki bazen sadece iyi bir parti için bir bahane olarak, Japonya’nın her yerinde hanami (kelimenin tam anlamıyla “çiçek izleme”) partileri düzenlenir. Bunlar genellikle arkadaşlar ve aileler arasındaki gayri resmi toplantılardır, ancak şirketler de genellikle ofislerinin yakınındaki parklarda kendi kutlamalarını yaparlar. Bunlar normalde piknik yapmak için büyük miktarda sakura ağaçlarının olduğu bir yer seçmeyi içerir – Tokyo’da Yoyogi Park, yerlerini ayırtmak için çok erken giden insanlarla oldukça popüler bir yerdir. Genellikle mat olarak mavi plastik bir levha kullanılır. Herkes ayakkabılarını çıkarır ve çiçeğin altında uzun süre oturarak rahatlar. İnsanlar grupla paylaşmak için kendi yiyecek ve içeceklerini getirirler. Çiçek şeklindeki yiyecekler veya pembe süslemelerle Sakura temalı bento öğle yemeği kutuları da popülerdir.

Birçok kasabada Sakura kiraz çiçeği festivalleri de düzenleniyor ve gece ışıklandırmaları , narin çiçekler karanlıkta parlarken ruhani bir atmosfer yaratıyor. Sakura geleneksel olarak kale arazisine ekilir ve kalabalıklar, narin çiçeklerin ve parlak mavi gökyüzüne karşı beyaz kalenin veya kale hendekindeki benekli pembe yansımaların fotoğrafını çekmek için akın eder. Aomori’deki Hirosaki Sakura Kiraz Çiçeği Festivali özellikle ünlüdür, 2 milyondan fazla ziyaretçi çeker ve Japonya’nın En İyi 100 Kiraz Çiçeği Görüntüleme Sitesinden biri ve Japonya’nın İnsan ve Doğanın En İyi 100 Manzarasından biri olarak tanınırlık kazanır. Tokyo’da, Nakameguro’daki kanal, çiçeklerin ve fenerin yansımaları sihir gibi parıldadıkça büyülü bir su yoluna dönüşür.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.