Ortanca Çiçeği Bakımı, özellikleri ve Yetiştirilmesi

22.03.2020
Ortanca Çiçeği Bakımı, özellikleri ve Yetiştirilmesi

Ortanca çiçeği özellikleri

Ortanca çiçeği: Anayurdu Japonya olan ortanca, gösterişli çiçekleri nedeniyle Dünyanın birçok yerinde yaygın olarak yetiştirilen, 1-3 metre arası boylanabilen, kışın yapraklarını döken, çalı gövdeli bir süs bitkisidir bilinen 80 kadar doğal türü vardır.. Vikipedi

Her daim yeşil olan bu bitkinin boyu en fazla 3 metreye kadar çıkabilir. Çalı formunda ya da sarıcı formda olabilir. Pembe ve tonları, kırmızı, mavi, beyaz, yeşil bir çok renkte olabilir ancak bu tohumları ile alakalı değildir. Yani pembe bir ortanca yetiştirmek istiyorsanız satın alacağınız tohum veya ortanca fidesi, siz bahçenize diktikten sonra mavi olabilir. Bu oldukça normal bir durumdur. Çünkü ortanca çiçeğinin çok farklı bir özelliği vardır. Bitkinin toprağındaki maddelerin türüne göre rengi değişir. Yani eğer toprağınızın pH derecesi yüksekse bitki pembe renkli, pH derecesi düşükse mavi renkli açacaktır.

Ortanca çiçeğinin bakımı

 • Ortanca bitkisi türlerine göre güneş isteği duyar. Bazı türleri güneş severken birçok türü de yarı gölge alanlardan hoşlanır.
 • Ortancanın istediği güneş doğrudan bir güneş değilidir. Yaz aylarında direkt güneşten kış aylarında da aşırı soğuktan korunmalıdır.
 • Ortanca çiçeğinin yetişeceği toprağın kış boyunca en soğuk 15 derece olması gerekir.
  Ortanca sulaması oldukça önemlidir. Kış aylarında sulama haftada 1 kere günün erken saatlerinde yapılabilir. Yaz aylarında daha çok suya ihtiyaç duyar bu sebeple sulama 2 güne çıkarılabilir. Sulama zamanına toprağın ıslaklığını kontrol ederek karar verebilirsiniz. Suyu seven bu bitki gereksiz ve fazla sulamada hastalıklarla mücadele etmek durumunda kalabilir.
  Ortanca çiçeği hastalıkları çoğunlukla yaprak lekelenmesi ve kurumasının yanı sıra mantar, sineklenme ve solucanlardır.
 • Ortancanın toprak isteği zengin topraktır. Killi ve kuvvetli topraklar ortanca yetiştirmek için uygundur.
 • İlkbahar ortasından sonbahar ortasına kadar toprağın beslenmesi gereklidir. Bu dönem renk değişimi için de idealdir. Çiçek marketlerden satın alabileceğiniz sıvı gıda takviyesi ile ayda bir defa bitkinizi besleyebilirsiniz.
 • Bitkinin sonbaharda ortanca budama zamanı gelir. Ortancanın solan çiçeklerinin steril bir bıçak veya makas ile kesilmesi önerilir. Sonbaharda yapraklar döküldükten sonra da budama yapılır. Eğer daha büyük çiçekler elde etmek istiyorsanız bu budama esnasında dalları biraz seyrekleştirebilirsiniz.
  eğer ortanca bitkinizi saksıda yetiştiriyorsanız ilkbahar ortasında saksı ve toprak değişimi yapabilirsiniz. yılda bir kere, bir boy büyük saksıya geçebilirsiniz.

Ortanca çiçeği nasıl çoğaltılır

Ortanca nasıl çoğaltılır sorusuna verilebilecek birkaç yanıt var ancak Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı Süs Bitkileri Kılavuzunda çelikle yetiştirme yöntemi önerilmekte. Oldukça kolay köklenen ortanca 1 aya kalmadan köklerini size gösterecektir.

Çelikle üretim için belli bir zaman dilimi yoktur ancak yaz başında yapılması tavsiye edilir. Haziran ayı bu işlem için oldukça elverişlidir ancak budama yaptığınız sonbahar aylarında da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ortanca çoğaltmada 9 – 10 cm’lik yeşil sürgünlerden alınır ve dikim yapılır. Üzeri naylonla kapatılarak sera etkisi yaratılır.

Ortanca Çiçeği Renklendirme

Ortanca bitkisinin renk değiştirme hikayesi ise oldukça ilginçtir. Pembe bir ortanca fidesini bahçenize diktiğinizde mavi bir ortanca ile karşılaşabilirsiniz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi ortancanın rengi toprağın pH derecesi ile alakalıdır. Eğer toprağın asit seviyesi fazla ise daha mavi tonlu, asit seviyesi az ise daha pembe tolu çıkacaktır. Peki eğer pembe renkli ortanca çiçeğini mavi renge çevirmek isterseniz bunu nasıl yaparsınız?

Bu sorunun oldukça pratik bir cevabı var. Bitkinizin toprağına bir miktar alüminyum sülfat ilave ederseniz çiçeklerin rengi maviye dönecektir. Yalnız bu durum pembe çiçekler için geçerlidir. Şayet bez çiçekleriniz varsa bu durumdan etkilenmeyecektir. Bitkinize daha doğal yollarla müdahale ederek rengini değiştirmek istiyorsanız ilkbahar sonu ve sonbahar başı arasında ayda iki defa yaprak çürüntüsü ve büyükbaş hayvan gübresi takviyesi yapabilirsiniz.

Eğer açık tonlu ortancalar elde etmek istiyorsanız bu sefer küçükbaş hayvan gübresi ile toprağınızı besleyebilirsiniz.

Ortanca Çiçeği kullanım alanları

Ortancalar genelde bahçe çiçekleridir ancak evlerde saksılarda da bakılır. Balkonların sevilen gösterişli çiçeklerindendir. Bunun dışında kesme çiçekçilikte de oldukça popüler çiçeklerdendir. Narin görünümlerinin yanında aynı zamanda güçlü çiçeklerdir. Bu sebeple kurutularak da kullanımları zorluk çıkarmaz.

Ortanca, ihtişamlı görünümünü sadece canlıyken taşımaz. Yapay ortanca çiçeği ve kurutulmuş ortanca çiçeği de en az canlı çiçekler kadar ilgi çekicidir ve kullanılırlar.

Ortanca çiçeği resimleri

Ortanca çiçeği

Ortanca çiçeği

Ortanca çiçeği bakımı

Ortanca çiçeği bakımı

Ortanca çiçeği çeşitleri

Ortanca çiçeği çeşitleri

Ortanca çiçeği özellikleri

Ortanca çiçeği özellikleri

Ortanca çiçeği renkleri

Ortanca çiçeği renkleri

Ortanca çiçeği yetiştirilmesi

Ortanca çiçeği yetiştirilmesi

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.