Orkide Bakımı

Sayfamızda orkide çiçeğinin evde bakımı, sulaması, toprak değişimi, saksı değişimi, çoğaltılması ve ısı ortamı güneşlendirilmesi bilgilerini bulabilirsiniz.

15.05.2020
Orkide Bakımı

Sayfamızda orkide çiçeğinin evde bakımı, sulaması, toprak değişimi, saksı değişimi, çoğaltılması ve ısı ortamı güneşlendirilmesi bilgilerini bulabilirsiniz.

Orkide, tabii olarak Anadolu’da yetişmesine rağmen sera ve salonlarda da yetiştirilir. Farklı türleri Kıbrıs’ın Beş Parmak Dağlarında yetişmektedir. Orkide hem görüntüsüyle hem de kokusuyla muhteşem bir albenisi olan bir bitkidir. Evlerimizin en güzel aksesuarlarından biri olurlar ama evde orkide yetiştirme konusunda yeterli bilgiye sahip olursak.

Orkide evde nasıl bakılır?

evde orkide bakımı
evde orkide bakımı

İlk olarak orkideyi yetiştireceğiniz yeri iyi seçmelisiniz. Orkideyi koyacağınız yerin aydınlık olması aynı zamanda direkt ışık almıyor olması gerekmektedir. Orkideler evin doğu cephesine bakan kısımlarda daha iyi büyürler. Güney ya da batı cephesinde büyütülecek ise bir perde ile korunmaları gerekir. Eğer orkidenin yaprakları koyulaşır ise bu yeterli ışık almadıklarının göstergesidir

Orkide için saksı ölçüleri ne olmalıdır?

orkide için saksı ölçüleri
orkide için saksı ölçüleri

Genellikle 10-12 cm civarında ufak saksılar orkideler için yeterlidir. Eğer çiçeğin içinde bulunduğu toprak karışımı bozulduysa ve kökleri fazla geliştiyse değiştirmeniz yerinde olacaktır. Köklerinin ezilmeyeceği büyüklükte yeni bir saksı seçebilirsiniz. Ancak çok büyük seçmemeye de özen göstermelisiniz. 1-2 yılda bir saksının çiçeğinize uygun olup olmadığını gözden geçirmenizde fayda var.

Orkide için oda sıcaklığı ne kadar olmalıdır?

orkide için oda sıcaklığı nekadar olmalı
orkide için oda sıcaklığı nekadar olmalı

Orkideler için en iyi oda sıcaklığı gündüzleri 23 derece akşamları da 18 derece civarıdır. Yerini benimsedikten sonra normal durumlarda oda sıcaklığındaki dalgalanmalardan kolay kolay etkilenmese de özellikle tomurcuklanma dönemlerinde sorun olabilir. serin ortamlar tomurcuklanmalarını durdurabiliyor.

Orkide nasıl sulanır?

Orkide sulama
Orkide sulama

Orkideler daldırma ve dökme yöntemleri ile sulanırlar. Daldırma yönteminde kova içerisine kök boğazını geçmeyecek seviyede su eklenilir ve orkide saksısı kova içerisine koyulur. Tüm saksı materyali ıslanana kadar bekletilir. Sudan çıkarılan saksı, suyu süzülerek yerine kaldırılır. Eğer bir süre sonra saksı altlığında su birikirse dökülür. Bu yöntem pratik ve kullanışlıdır ancak orkidelerinizde herhangi bir hastalık görülürse tek kovadan yapılan sulamalarda hastalığın diğer bitkilere sıçraması kaçınılmazdır. Dökme yöntemi ise musluk altı veya sulama kabı ile yapılan sulama şeklidir. Saksı harcı tamamen ıslanana kadar sulama yapılır. Bu nedenle dökme sulamada bol suya ihtiyaç duyulur.

Sulama yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Orkide sulama
Orkide sulama
  • Sulama sabah veya öğle saatlerinde olmalıdır. Akşam sulamaları bakteri ve mantar oluşumuna yol açar.
  • Sulama kök boğazını geçmeyecek şekilde yapılmalı yaprak aralarına su kaçırılmamalıdır. Eğer su kaçarsa kağıt mendille emdirilerek alınmalıdır.
  • Hastalıklı bitkiler varsa daldırma yöntemi ile sulama yapılmamalıdır. Diğer bitkilere bulaşmasına sebep olur.
  • Saksı altında su kalmamasına dikkat edilmelidir.
  • Sulama suyu orkidenin bulunduğu ortam sıcaklığı ile aynı olmalıdır.

Orkide saksı değişimi

Orkide saksı değişimi
Orkide saksı değişimi

Orkide Saksı Değişimi. Diğer bitkiler gibi orkideler de zaman zaman saksı değişimine ihtiyaç duyarlar. Saksı değişimine karar vermek için bitkinin ve saksı harcının durumunu göz önünde bulundurmak gerekir. Genel olarak 2-3 yılda bir saksı değişim ihtiyacı doğar ancak bu süre kesin bir kural değildir.

Orkidelerin çiçek açma süresi nedir?

Orkidelerin çiçek açma süreleri
Orkidelerin çiçek açma süreleri

Phalaenopsis orkidelerinin, 2 ile 6 ay arası süren çiçek açma süreleri vardır. Phalaenopsis orkideleri olgunlaştıkları zaman yılda 2 ya da 3 kez çiçek açabilirler. Bu orkide türü ağırlıklı olarak ilkbahar veya sonbaharda çiçek açmaktadır.

Orkidenin çiçekleri döküldükten sonraki bakım nasıl olmalıdır?

Orkidenin çiçekleri döküldükten sonraki bakım
Orkidenin çiçekleri döküldükten sonraki bakımı

Orkidenin bulunduğu ortamın sıcaklığının biraz altına düşürülmesi gerekir. Yaklaşık 16 derecenin altına çekebilirsiniz. 2-3 hafta kadar serin bir ortamda orkidenizi tutmanız gerekecektir. Bu süre boyunca özellikle de geceleri hafifçe su püskürtmeniz orkidenizde canlanma etkisi de gösterecektir. Çiçekler döküldükten sonra önemli olan bir konu da saplarıdır. Budama yapmak için acele etmemekte fayda var. Saplar sararıp kahveye dönünceye kadar bekleyip budama yapılabilir.

Orkide nasıl budanır?

orkide nasıl budanır
orkide nasıl budanır

Orkideler genellikle ölü kısımların çıkarılması, şekil verilme ve yeniden çiçeklendirme amacıyla budanır. Budama işlemi eylül kasım ayları arasında yapılmalıdır. Orkideler hassas bitkiler olduğu için budama öncesinde elinizi ve kullanacağınız budama makasını iyi dezenfekte etmiş olmanız gerekmektedir. Budama da kurumuş ve sararmış yapraklarla kuru çiçek sapları gövdeye yakın yerden kesilip çıkarılmalı gövdeye zarar vermemeye özen gösterilmelidir. Canlılığını yitirmiş ölü kökler temizlendikten sonra tarçın veya kömür tozu serpilerek bakteri oluşumu engellenmelidir. Orkideler aynı çiçek sapından yılda iki üç kez çiçeklenebilir. Yeniden çiçeklendirme için çiçeklenme döneminin sonunda çiçek sapı yeşilken yaklaşık olarak çiçek sapının ortasından veya aşağıdan yukarı çiçek gözleri sayıldığında 3. gözün 2-3 cm üstünden çiçek sapı kesilmelidir. Çiçek sapı kahverengileşmiş ve tamamen kurumuşsa çiçek gövdesine yakın yerden kesip çıkarılmalıdır.

Evde orkide Resimleri

orkide
orkide
orkide
orkide
orkide
orkide
orkide
orkide
orkide
orkide
orkide
orkide
orkide
orkide
orkide
orkide
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.