Mimoza çiçeği

22.03.2020
Mimoza çiçeği

Mimoza çiçeği anlamı, özellikleri ve yetiştirilmesi

İtalya 1946 yılında ikinci dünya savaşından yıkık dökük çıkmış; insanlar bir coşku, yaşama dair bir umut aramaktalardı. Derken İtalyan Kadın Birliği üyesi olan 3 kadın, toplumun yeniden inşasının “kadın dayanışmasına” bağlı olduğunu düşündüler: Teresa Mattei, Rita Montagnana ve Teresa Noce.

Üç güçlü kadın, bu yaklaşımlarını sembolize etmesi için bir çiçek seçmeyi teklif ettiler. Sunulan tüm teklifler arasında üç tanesi öne çıktı: Karanfil, anemon ve enfes kokusuyla mimoza çiçeği. Aşağıdaki özellikleri sayesinde kazanan mimoza çiçeği oldu.

Mimoza çiçeği anlamı

  • Dayanışma
  • Ölümsüzlük ve diriliş
  • Hassasiyet, coşku ve umut!

Mimoza çiçeği özellikleri

Mimoza çiçeği özellikleri
  • Sapsarı renkleri ile neşe saçtığı için (savaşla yıpranan moraller, mimoza çiçeği ile düzelsin diye)
  • Martta çiçek açtığı için (Dünya Kadınlar Gününü sembolize etsin diye)
  • Büyük bir ağaç haline gelene kadar çok fazla emek ve bakım gerektirmediği için (İtalya da mimoza çiçeği gibi hızla kalkınabilsin diye)
  • En önemlisi de, aynı kadınlar gibi kırılgan görünümlerinin arkasında güçlü bir karakter barındırdığı için (mimoza çiçeği zor coğrafi koşullarda bile çiçek açabilir).

Birbirinden güzel ve özel çiçekleri sizler ile paylaşmaya devam ediyoruz ve en güzel çiçekler için tıklayınız.

Mimoza çiçeği Çeşitleri

Mimoza çiçeği özellikleri

Görsel olarak oldukça hoş olan ağacın pek fazla çeşidi bulunmaz. Birkaç çeşidi vardır bunlara farklı isimler takılmaz ve hepsine mimoza adı ya da küstüm çiçeği adı verilir. Ülkemizde en çok yetiştirilen ve tercih edilen çeşitleri ise; Acacia Dealbata mimoza çeşidi. Bu çeşidin yaprakları eğrelti otuna benzer, yaprakları çok parçalıdır. Acacia Retinodes yani İzmir mimozası diğer bir mimoza çeşididir. Yaprakları diğer çeşidine göre daha farklıdır. Duz ve uzun bir yaprak yapısına sahiptir. Bu mimoza çeşitleri yaklaşık 60 – 70 cm ye kadar uzayabilirler.

Mimoza çiçeği yetiştirilmesi

Mimoza ağacı bir süs bitkisidir. Diğer süs bitkilerinin aksine mimoza ağacı kış sonu ile ilkbahar başlangıcı açar. Kış aylarının sonuna doğru çiçek açmasına rağmen soğuğa da çok dayanıklı değildir.

Dayanabileceği en yüksek hava sıcaklığı -7 ve -8 derecedir.
Mimoza çiçeklerinin sevmediği toprak tipi alkali topraklardır.
Alkali topraklarda gelişimlerini tamamlayamazlar alkali toprak bitki için seçilmemelidir.
Mimoza ağacı asidik veya nötr topraklarda daha rahat yetişirler, bu nedenle toprak seçimine dikkat edilmelidir.
Mimoza çiçeklerinin belirli bir türü yoktur, seçim yaparken bu özelliği dikkate alınmalıdır. Birkaç tane türü bulunur ve bunların tümüne mimoza adı verilir.
Tropikal iklimi seven, mimoza ağacı tamamen süs bitkisidir, mimoza çiçeği dikecek olan kişiler iklimi kesinlikle göz önünde bulundurmalıdır. Gıda bitkisi ya da sanayi bitkisi değildir. Bu nedenle kar amaçlı yetiştirilmez.
Mimoza çiçeğinin ülkemizde bilinen adı küstüm çiçeği ya da dokunma bana çiçeğidir. Bu isimlerle adlandırılmasının sebebi ise bitkiye dokunulduğu anda bitkinin yapraklarının büzüşerek kapanmasıdır, çiçeğin yapraklarına çok fazla fiziksel temasta bulunulmamalıdır.
Mimoza ağacının çiçekleri bol güneşi ve yaprakları bol suyu sever. Sıkça sulanmalıdır.

Sayfamızın sonlarına yaklaşırken dilerseniz sizleri>doğum günü çiçekleri< yazımıza göz atabilirsiniz.

Mimoza çiçeği ne zaman çiçek açar?

Mimoza ılıman iklimi seve bir bitkidir. En fazla -7 derece soğuğa dayanabilir. Bitkinin çiçek açması kışın sonudur. Bu nedenle bahar müjdecisi olarak ta görülür. Yaprakları ve çiçekleri güneşi çok sever. Rüzgar karşısında da oldukça dayanıksızdır. Çiçekleri küçük pon – ponlara benzer sarı renklidir. Görsel olarak dikilen süs bitkisi oldukça göz alıcıdır. Kokusu çok keskin olduğu için birçok bölgeye kokularını salabilirler. Bazı mimoza türleri bahar aylarında da çiçek açabilirler. Güneşi gören çiçekler daha büyük ve daha verimli olur. Ülkemizin kıy kesimlerinde yetiştirilir. İzmir mimozası, ege kıyı kesiminde yetiştirilir. Diğer tüm mimoza türleri kara deniz ve Marmara bölgesinde de yetişebilir. Ak deniz kıyı kesimlerini çok sevmez. Tüm türleri burada yetiştirilmez. Yetiştirilmemesinin nedeni ise, Akdeniz bölgesinde ki topraklarının bol kireçli olmasıdır.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.