Menekşe Türleri, Çeşitleri ve İsimleri

Sayfamızda menekşe türleri, türleri ve isimleri ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

07.04.2020
Menekşe Türleri, Çeşitleri ve İsimleri

Menekşe Türleri

Menekşe türleri

Menekşe türleri

Menekşe, menekşegiller familyasına bağlı Viola cinsini oluşturan çoğunlukla saksılarda yetiştirilen bitki türlerinin ortak adı. 400 ile 500 arası türü bulunmaktadır. Dünyanın birçok yerinde yetişebilmekle beraber en çok kuzey yarımkürede yetişir. Ayrıca Hawai ve Güneydoğu Asya’da da yetişebilir Bilimsel adı: Viola’dır.

Kokulu menekşe

Kokulu Menekşe

Kokulu Menekşe

Kokulu Menekşe yaygın olarak ahşap menekşe, tatlı menekşe, İngiliz menekşe, ortak menekşe, çiçekçi menekşesi veya bahçe menekşesi olarak bilinir. Kokulu Menekşe Avrupa ve Asya’ya özgüdür, ancak Kuzey Amerika ve Avustralya’ya da yetiştirilmiştir. Çok dayanıklı otsu bir çiçektir.

Hercai Menekşe

Hercai menekşe

Hercai menekşe

Hercai menekşe, menekşegiller familyasına bağlı bir menekşe türü. Diğer menekşe türleri ile birleştirilerek birçok melez kültivarın türetilmesinde yaygın bir şekilde kullanılır Bilimsel adı: Viola tricolor’dir.

Yünlü Mavi Menekşe (Viola sororia)

Yünlü Mavi Menekşe

Yünlü Mavi Menekşe

Yaygın olarak mavi menekşe olarak bilinen viyola sororia, doğu Kuzey Amerika’ya özgü kısa saplı otsu bir bitkidir. Ortak çayır menekşe, mor menekşe, lezbiyen çiçek, yünlü mavi menekşe, kapüşonlu menekşe ve ahşap menekşe dahil olmak üzere bir dizi ortak adla bilinir.

Mini Çiçekli Hercai Menekşe

Mini Çiçekli Hercai Menekşe

Mini Çiçekli Hercai Menekşe

Boynuzlu hercai menekşe veya boynuzlu menekşe olarak bilinen Mini Çiçekli Hercai Menekşe, Pyrenees ve kuzey İspanya’nın Cordillera Cantábrica’ya özgü 1.000-2.300 metre yükseklikte bir çiçekli bitki türüdür. 50 cm yüksekliğe ulaşan ve yayılan, düşük büyüyen, yığın oluşturan ılıman iklim seven yeşil bir bitkidir.

Orman menekşesi

Orman menekşesi

Orman menekşesi

Orman menekşesi, menekşegiller familyasından nemli ormanlık alanlarda görülen çok yıllık bir menekşe türü. Dip yapraklar ortada kümelenmiş vaziyette bulunur, yapraksı gövdeleri 20 cm uzunluğunda olur. Yapraklar yumurtamsı-geniş yumurtamsı ile derin kalp biçimdedir. Çiçekler mavimsi-leylak rengindedir.

Tarla menekşeşi

Tarla menekşeşi

Tarla menekşeşi

Tarla menekşeşi, ortak adı hercai menekşe olarak bilinen bir menekşe türüdür. Avrupa, batı Asya ve Kuzey Afrika’ya özgüdür ve diğer kıtalarda tanınan bir tür olan otsu bir çiçektir.

Adi Menekşe

Adi Menekşe

Adi Menekşe

Adi menekşe, orman menekşesi familyasından geliyor, Avrasya ve Afrika’ya özgü Viola cinsidir. Ayrıca ahşap menekşe ve köpek menekşesi denir. Ormanlık kenarlar, otlak ve gölgeli alanların uzun yıllar yaşayan bir bitkidir. Asit veya çok ıslak hariç tüm topraklarda bulunur. Nisan-Haziran arası çiçek açar.

Labrador Menekşesi

Labrador Menekşesi

Labrador Menekşesi

Labrador Menekşesi, Genellikle alp menekşe, Amerikan orman menekşesi ve Labrador menekşe olarak bilinen Viola labradorica familyasındandır uzun yıllar yaşayan bir bitkidir. Grönland’a, Kanada’nın doğusuna ve ABD’nin doğusuna özgüdür.

Tüylü Sarı Menekşe

Tüylü Sarı Menekşe

Tüylü Sarı Menekşe

Tüylü Sarı Menekşe, Genellikle tüylü sarı menekşe adı verilen viyola pubescens, Viola cinsinin bir bitki türüdür ve Chamaemelanium bölümünün Nudicaules alt bölümünde sınıflandırılır.

Yabani Menekşe

Yabani Menekşe

Yabani Menekşe

Yabani menekşe, yaygın olarak Amerikan tarla hercai menekşesi veya yabani hercai menekşesi olarak bilinen, menekşe ailesinde Kuzey Amerika’nın çoğunda bulunan yıllık bir bitkidir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.