Karanfil Çiçeği Anlamı-Karanfil Çiçeği Özellikleri

22.03.2020
Karanfil Çiçeği Anlamı-Karanfil Çiçeği Özellikleri

Karanfil, karanfilgiller familyasının Dianthus cinsinden karşılıklı, ensiz, sivri yapraklara sahip otsu bitkilerin ortak adı. Dalcıkların ucunda tek tek ya da topluca bulunan çiçekleri beyaz, pembe ya da kırmızı renklidir. Her çiçek bir çanakçık oluşturan dört burgu yaprakçığıyla belirgindir.

Karanfilin çiçeğinin anlamı

  • Kırmızı karanfil: Sıcaklık ve aşk anlamını ifade eder. Sıkça kullanılan bir renktir.
  • Beyaz karanfil: Temizlik ve saflık anlamını ifade eder. Buketlerde sıkça kullanılan bir çiçektir. Aranjmanlarda da kullanılabilir.
  • Pembe karanfil: İçtenlik ve şevkat anlamını ifade eder. Buket ve aranjmanlarda kullanılır.
  • Mor karanfil: Asalet ve derin sevgi anlamını ifade eder. Nadir bulunan bir renktir. Buket ve aranjmanlarda kullanıldığında güzel bir hava katar.
  • Sarı karanfil: Sıcaklık ve sevgi anlamını ifade eder. Nadir bulunan bir renktir. Buket ve aranjmanlara hoş bir görüntü katar.

Karanfil bakımı nasıl yapılır?

Karanfil, yetiştirmesi zor bir çiçek değildir. Açık havada yetiştirilmeye daha müsait bir bitki olsa da evlerde de yetiştirilebilir. Bu durumda günün en azından günün 5’te birinde güneş alabilmelidir. Yeterince ışık almayan karanfillerin gelişimi yavaş olabilir. Ancak ışık çok almasına rağmen sıcaklık da haddinden fazlaysa çiçek verimi düşecektir. Bu sebeple eğer bahçede karanfil yetiştiriyorsanız gölgelenebilecek bir alana bitkilerinizi dikmeniz önerilir. Evde, saksıda baktığınız karanfillerinizi de yaz sıcakları başladığında günün belli saatlerinde gölgeye almanız faydalı olacaktır.
Karanfilin yetişebileceği toprak çok özel değildir. Hemen her toprakta karanfil yetiştirebilmek mümkündür. Ancak eğer verimli karanfiller elde etmek istiyorsanız seçeceğiniz toprağın asit derecesi önem arz eder. Bu toprağın pH derecesi 5.5’ten daha yüksek olmalıdır.

Karanfil toprağının humus miktarı artırılır ise daha sağlıklı karanfiller elde edilebilir. Doğal olarak toprağı besleyebilirseniz bunun da faydasını görebilirsiniz.
Karanfil sularken nem ihtiyacı göz önünde bulundurulmalı ve ara sıra yapraklarına da su fısfıslanmalıdır.
Karanfilin yetiştirilmesi esnasında sıcaklık çok önemlidir. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin yayınladığı bir yayında bu durumun öneminden bahsedilirken, uygun sıcaklığın bitkinin büyüme, gelişme, çiçek oluşumu, çiçek, yaprak ve sap şekillerini, çiçek kalitesini, rengini ve çiçeklerin vazo ömrünü etkilediği vurgulanmıştır.

Karanfilin gece ve gündüz sıcaklığı sabit tututlabilirse bu durumdan çiçekler direkt olarak etkilenecektir. Bitki türüne göre bu sıcaklık değişse de genel olarak yaz mevsiminde 18 ve 22 derece arası, kış mevsiminde ise 10 ve 15 derece arası bir sıcaklık uygundur.

7 derecenin altındaki sıcaklıklar çiçek oluşumunu ve kalitesini olumlu yönde etkilemesine karşın gelişmeyi ve büyümeyi yavaşlatır.

Karanfil suyu çok sevmez. Bu sebeple sulama toprağı kurudukça yapılmalıdır. Hatta toprağın çok fazla kurumasını bekleyebilirsiniz. Bu bekleme esnasında bitkinin nem sağlayabilmesi için ara ara yapraklara su fısfıslamayı unutmayın elbette.
Karanfilin saksısında mutlaka drenaj delikleri olmalıdır. Suyun akıp gitmemesi durumunda köklerde çürümeler meydana gelecektir.

Çiçekler solmaya başladığı anda karanfil bitkisinin üzerinde bırakılmamalıdır. Steril bir bıçak veya makas ile -yalnızca- çiçekleri kesip atmanız önerilir

Eğer serada karanfil yetiştiriyorsanız havalandırmasını ihmal etmemeniz gerekiyor. Ayrıca sera içi temizlik de bir diğer önemli detay.

Karanfil çiçeği resimleri:

Karanfil çiçeği

Karanfil çiçeği

Karanfil çiçeği

Karanfil çiçeği

Karanfil çiçeği

Karanfil çiçeği

Karanfil çiçeği

Karanfil çiçeği

Karanfil çiçeği

Karanfil Çiçeği

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.