Bamyanın Beslenme ve Sağlık için Faydaları nelerdir?

20.11.2020
Bamyanın Beslenme ve Sağlık için Faydaları nelerdir?

Bamya, yenilebilir tohum kabukları ile bilinen çiçekli bir bitkidir. Afrika ve Güney Asya’da olduğu gibi sıcak ve tropikal iklimlerde yetiştirilmektedir. Ülkemizdede popüler ve pahalı bir yemek türüdür. Bazen “hanımefendi parmağı” olarak da anılan bamya genellikle iki renkte olur kırmızı ve yeşil. Her iki çeşidin tadı aynıdır ve kırmızı olan pişirildiğinde yeşile döner. Biyolojik olarak meyve olarak sınıflandırılan bamya, yemek pişirmede genellikle sebze gibi kullanılır. Bamya popüler bir yemektir yine de, bazılarının çekici bulmadığı sümüksü bir dokuya sahip yemek türüdür.

Bamyanın Faydaları

Bamyanın Beslenme ve Sağlık için Faydaları nelerdir?
 • Farklı yemek, salata ve çayı yapılan bamyanın doğru ve sağlıklı şekilde tüketildiğinde çeşitli hastalıklara faydaları olduğu tespit edilmiştir. Genel olarak bamyanın faydalarını sayacak olursak şöyledir:
 • Bamya, içerdiği yüksek lif sayesinde sindirim sistemini sağlıklı çalışmasını sağlarken bağırsakları toksinlerden arındırır. Ayrıca kabızlık problemine iyi gelir.
 • Bamyanın içerdiği besin değerleri sayesinde anne karnında olan bebeğin sağlıkla oluşmasını sağlar, düşük riskini azaltır.
 • Antioksidan ve iltihap giderici özelliği ile vücutta toksinlerden oluşabilecek zehirlenmeleri önler.
 • İçerdiği K vitamini sayesinde kemikleri güçlendirir. Özellikle kemik gelişimi için çocukların tüketmesi tavsiye edilirken menopoz dönemindeki kadınların da kemik erimesi yaşamaması için sıklıkla öğünlerine yer vermesi gereken besindir.
 • Zengin lif ve antioksidan özelliği sayesinde bağırsakların iç duvarlarını temizler ve bununla ilgili oluşabilecek türlü hastalıkların önüne geçer.
 • Besleyici değeri yüksek olan bamyanın düşük kalorili olması diyet yapanlara tokluk hissi vererek sağlıklı kilo vermelerine yardımcı olur.
 • İçerdiği vitamin ve mineraller bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı korur.
 • Birçok sebze ve meyvede bulunan pektin bamyada da bulunmaktadır. Bu, ilaç sektöründe kullanılan bir madde olup kötü kolesterolün düşmesine yarar.
 • Gözlerde oluşabilecek katarakt ve göz tansiyonu hastalıklarına iyi gelir.
 • Mide asitlerini dengeler ve buna bağlı mide hastalıklarının meydana gelmesini engeller.
 • Kan şekerinin düşmesini sağlayan doğal ilaç niteliğindedir.
 • Et tüketmeyen vejetaryenler için ciddi bir protein deposudur.
 • Kalp-damar sağlığını koruduğu gibi buna bağlı oluşabilecek hastalıkların; felç ve kalp krizi gibi hastalıkların önüne geçer.
 • Zengin bir probiyotik kaynağıdır.
 • Sağlık konusunda birçok faydası olan bamyanın saç ve cilt bakımında da olumlu etkileri vardır.

Bamya tohumunun faydaları nedir?

Yüksek vitamin ve mineral içeriğine sahiptir

Bamyanın Beslenme ve Sağlık için Faydaları nelerdir?

Bamya tohumunda B grubu vitaminleri ile kalsiyum, demir ve çinko gibi mineraller bol miktarda yer alır. Bu sayede düzenli olarak bamya tohumu tüketerek kas ve kemik sağlığınızı koruyabilir, osteoporoz ve benzeri kemik hastalıklarının oluşum riskini azaltabilirsiniz. Yüksek demir içeriği sayesinde kansızlık sorunu bulunan bireylerde kan değerlerinin normal aralıklara getirilmesine yardımcı olan bamya tohumu, fosfor ve bakır minerallerini de önemli miktarlarda içerir. Bu nedenle vücudun gereksinim duyduğu mikro besin ögelerinin tam anlamıyla karşılanabilmesi için bamya tohumu tüketimi oldukça etkilidir.

Enfeksiyonlara karşı koruyucu etki sağlar

Bamya tohumunun faydaları arasında en yaygın olarak bilinenlerden bir tanesi de enfeksiyonlara karşı koruyucu etki göstermesidir. Virüs, bakteri, mantar gibi mikroorganizmaların yol açtığı her türlü enfeksiyon hastalığına karşı korunmak veya bu hastalıkların daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlamak için bamya tohumu tüketebilirsiniz.

Kansere karşı korur

Bamya tohumu vücudun savunma sistemini güçlendirmeye yardımcı ögeler barındırır. Bu bileşenler bağışıklık sistemini güçlendirerek tüm hastalıkların önlenmesine katkı sağladığı gibi kansere karşı da korur.

Sindirim sistemini düzenler

Bamya tohumu çok değerli bir lif kaynağıdır. Lifli yapısı sayesinde bamya tohumu sadece sindirim sistemini düzenlemekle kalmayıp aynı zamanda kolesterolün düşürülmesini sağlayarak kalp ve damar hastalıklarını, kan şekeri regülasyonunu sağlayarak tip 2 diyabet ve insülin direncini önler.

Bilişsel fonksiyonları iyileştirir

Bamya tohumu, zengin B vitamini içeriği sayesinde sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Bu durum bilişsel fonksiyonlar üzerinde olumlu etkiler oluşturarak unutkanlık, konsantrasyon güçlüğü gibi sorunları önlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda stresi azaltma ve uykusuzluk sorununu önleme gibi yararları da bulunan bamya tohumu düzenli olarak tüketildiğinde yaşlanma ile birlikte gelişen demans problemi ile savaşır.

Kilo vermeye yardımcıdır

Bamya tohumu tüketimi, kilo vermek isteyen bireyler için de oldukça uygundur. Lifli bir besin olması nedeniyle sindirimi uzun sürer, bu nedenle hem kan şekerinde ani yükseliş ve düşüşlere neden olmayarak yeme ataklarını önler hem de midede daha uzun süre doluluk hissi oluşturduğundan tok kalmaya yardımcı olur. Tüm olumlu etkilerine rağmen bamya tohumu çok düşük bir kalori içeriğine sahiptir. 100 gram tohum yaklaşık olarak 30-40 kalori içerir. Bu nedenle diyet uygulayan kişiler için diyette herhangi bir kalori yükü oluşturmadığından rahatlıkla tüketilebilir. Yüksek potasyum içeriği sayesinde idrar söktürücü etki sağlayarak ödem ve şişkinliğin önlenmesine katkı sağlar.

Bamya tohumu nasıl tüketilmesi

Bamyanın Beslenme ve Sağlık için Faydaları nelerdir?
 • Bamya tohumu taneli olarak tek başına veya bazı besinlerle karıştırılarak tüketilebilir.
 • Tohumları daha rahat tüketebilmek adına tıpkı karabiber öğütür gibi bamya tohumunu toz haline getirerek daha kolay bir şekilde tüketebilirsiniz.
 • Toz halindeki bamya tohumunu yoğurtla karıştırarak tüketebilirizsiniz.
 • Üzerine kaynar su ekleyerek çayını da hazırlayabilirsiniz. Çay şeklinde tüketmeniz halinde sıvı ihtiyacınızın karşılanmasına da yardımcı olacaktır.
 • Bamya tohumlarının su içerisinde bekletilmesidir. Bu yöntemi tercih edenler bir gün önceden bamya tohumlarını oda sıcaklığındaki suyun içerisine bırakarak ertesi gün birkaç porsiyona bölüp bu suyu tüketebilir.
 • Tüm bu yöntemlerden hangisini tercih edeceğiniz tamamen sizin tercihinize kalmıştır ve her bir yöntemle bamya tohumunun sağladığı olumlu etkilerden yararlanabilmeniz mümkündür. Elbette ki, tüm besinlerde olduğu gibi bamya tohumunun tüketiminde de aşırıya kaçılmamalıdır. Günlük birkaç kaşığın üzerine çıkmamaya özen göstermelisiniz. Verilen tüm bilgiler sağlıklı bireyler için geçerli olup düzenli kullanıma başlanmadan önce hekime danışılmasında fayda vardır.

Not:

Bamya tüketilirken iki hususa dikkat edilmelidir. Bunlardan ilki akut veya kronik herhangi bir hastalığı bulunanlar, alerjik reaksiyonları olanlar ve herhangi bir nedenle ilaç kullanan bireylerin bamya tohumunu tüketmeye başlamadan önce hekime danışması gerektiğidir. Bazı hastalıklarda bu besinin içeriğinde bulunan bileşenler hastalığı tetikleyebileceğinden veya kullanılan ilaçlarla etkileşime girebileceğinden bu konuya gereken özen gösterilmelidir. İkinci husus ise bamya tohumunun güvenilir bir yerden temin edilmiş olmasıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.