Aloe vera bitkisi bakımı ve çoğaltılması

20.11.2020
Aloe vera bitkisi bakımı ve çoğaltılması

Aloe vera bitki harika bir ev arkadaşıdır, çekici ve güzel bir ev saksı çiçeklerindendir. Aloe vera bitkileri sağlığımız içinde yararlıdır, çünkü yapraklarından elde edilen su yara ve yanıklara uygulandığında ağrıyı giderdiği bilinmektedir. Aloe vera, Aloe cinsinin etli bir bitki türüdür . Bitki sapsız veya çok kısa saplıdır ve bitkinin orta gövdesinden çıkan kalın, yeşilimsi, etli yapraklar vardır. Yaprağın kenarı küçük dişli ve tırtıklıdır. Bir aloe satın almadan önce, parlak, dolaylı güneş ışığı sunan bir yere ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Bununla birlikte, bitki sürekli doğrudan güneş ışığını sevmez, çünkü bu bitkiyi çok fazla kurutur ve yaprakları sararır. Aloe vera bitkisini periyodik kullanım için mutfak penceresinin yakınındaki bir saksıda muhafaza edin, ancak güneş ışınlarının doğrudan onu görmesini önleyin.

Aloe vera bitkisi bakımı

  • Aloe vera, Batı veya güney penceresi idealdir. güneşin az gördüğü yerde yetişen Aloe vera genellikle gövde sapı uzun olur buda istenen bir durum değildir.
  • Aloe vera, 13 ila 27 ° C arasındaki sıcaklıklar idealdir. Çoğu evin ve dairenin sıcaklıkları bu sıcaklık için idealdir.
  • Mayıstan eylül ayına kadar bitkinizi sorunsuz bir şekilde dışarıya getirebilirsiniz, ancak geceler soğuksa akşamları tekrar içeri getirmeniz gerekebilir.
  • Çürümeyi önlemek için, toprağın sulamalar arasında en az 1 ila 2 cm derinlikte kurumasına izin verin. Bitkinizin suda durmasına izin vermeyin.
  • Yaklaşık 3 haftada bir ve kışın daha da az sulayın. Sulamadan önce kuruluğu test etmek için parmağınızı kullanın. toprak karışımı ıslak kalırsa, bitkilerin kökleri çürümeye başlayabilir.
  • Sadece ilkbahar ve yaz aylarında (ayda bir defadan fazla olmamak kaydıyla) az miktarda gübreleyin
Aloe vera bitkisi bakımı ve çoğaltılması

Aloe vera nasıl çoğaltılır

Çoğaltma, ana bitkinin tabanından büyüyen fideleri veya yavruları çıkararak ve köklerinden bölerek en kolay olanıdır. Yavruları çıkarmadan önce iyi bir boyuta gelmesini gerekir çünkü bu şekilde kökler çok daha iyi tutar. Çoğu bitkiler gövde veya yaprak kesimleriyle çoğaltılabilir, ancak bir Aloe vera böyle çoğaltmak oldukça zordur. Gövdeler ve yapraklar çok fazla jel dolu olduğu için köklenme yapamamaz.

Aloe vera bitkisi bakımı ve çoğaltılması
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.